Стихійна торгівля вже стала звичним і невід’ємним атрибутом життя населення сіл та міста громади. Цьому сприяє не лише соціально-економічне становище в країні, а й те, що громадяни надаючи перевагу придбання продуктів харчування на стихійних ринках та в не установлених місцях торгівлі, де здебільшого реалізація продуктів проводиться із землі або багажників автомобілів, не замислюються про їх безпечність, де вони зберігаються, як вони транспортуються та в яких умовах вони виготовлені, в якій мірі можна нашкодити своєму здоров’ю та здоров’ю своїх рідних та близьких людей.
Покупці мають усвідомлювати, що особи, які здійснюють торгівлю на стихійних ринках, не проходять періодичні медичні огляди, можуть хворіти на гострі кишкові інфекційні хвороби, сальмонельоз, дизентерію, гепатит, туберкульоз, інші хвороби. Крім цього в місцях стихійної торгівлі відсутні умови для дотримання правил особистої гігієни, миття рук після відвідування вбиральні.
Самі ж продукти реалізуються без документів про їх якість та безпечність, в неналежних умовах (без дотримання температурного режиму). При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання і транспортування продукції, термін її придатності до споживання. У разі отруєння такими продуктами, неможливо довести цей факт, бо немає суб’єкта, якому можна пред’явити звинувачення.
Домашні молочні продукти, в’ялена та копчена риба, кулінарні вироби (торти, домашні ковбаси, кров’янки, холодці, копчене м’ясо в домашніх умовах тощо), м’ясні та овочеві консерви домашнього виготовлення взагалі заборонені до продажу, адже виготовлені в невідомих умовах, не проходять лабораторний контроль якості та безпечності, несуть ризик харчових отруєнь, у тому числі ботулізму, гострих кишкових та паразитарних інфекцій.
Навіть купуючи домашні овочі чи фрукти, ви маєте усвідомлювати, що господар на власний розсуд міг використовувати засоби захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’яну, при цьому забруднюючи хімічними речовинами саму продукцію.
«Вдале» придбання харчових продуктів на стихійних ринках – це шлях до недешевого лікарняного. Кожна людина повинна замислюватись перед тим, як почати годувати родину з небезпечних місць торгівлі. Тому, звертаємося до мешканців територіальної громади із закликом не купувати харчові продукти в місцях стихійної торгівлі та застерігаємо всіх від небезпеки, яка пов’язана із вживанням цих небезпечних продуктів! Пам’ятайте, купуючи такі продукти ви заохочуєте їх продаж, що в свою чергу зменшує ефективність заходів, що вживаються для боротьби із стихійною торгівлею.
Варто зазначити, що стихійна торгівля існує доти, доки на неї є попит. Тож будьмо свідомими та обираймо безпечне харчування.
Купуючи продукти харчування на вулиці ви берете всю відповідальність на себе та повинні усвідомлювати всі ризики для свого здоров’я.
Микола Середа, Начальник відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Золотоніського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області