За 2024 рік платники податків Черкащини сплатили 234,6 млн грн акцизного податку до державного та місцевих бюджетів. Про це повідомляють у Головному управлінні ДПС у Черкаській області.
Так, за 12 місяців 2024 року платники до загального фонду державного бюджету сплатили 31 190,5 тис. грн акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів.
До місцевих бюджетів платниками роздрібної торгівлі підакцизних товарів сплачено 203 412,2 тис. грн акцизного податку. Додатково до місцевих бюджетів надійшло 14 898,9 тис. грн.
Також за результатами сплати за січень-грудень 2024 року надходження акцизного податку із ввезених в Україну підакцизних товарів складають 7 517,8 тис. грн. Додатково до бюджету надійшло 5 024,8 тис. грн.
Станом на 01.01.2025 року в Черкаській області зареєстровано 2 759 платників акцизного податку, зокрема 11 – виробників алкогольних напоїв, 157 – платників акцизного податку з пального, 33 платників з електричної енергії та 2 558 платників з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Звертаємо увагу платників податків, що з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних можна звернутись до Головного управління ДПС у Черкаській області особисто (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), телефоном «гарячих ліній»: (0472) 33-91-97, (063) 525-95-27 або на електронну скриньку комунікаційної податкової платформи ck.ikc@tax.gov.ua.
Наші фахівці готові надати вам детальні консультації та допомогти уникнути податкових ризиків!
Потребуєте додаткової інформації? Скористайтесь «гарячими лініями» з різних напрямків. Контакти – https://ck.tax.gov.ua/kontakti/
Питання податкового законодавства, зокрема щодо цьогорічних змін в умовах воєнного стану, озвучили в Черкаській обласній військовій адміністрації в межах Регіональної Платформи «Діалог влади та бізнесу». Під час засідання за участі представників обласної влади фахівці ГУ ДПС у Черкаській області поінформували підприємців Черкащини про актуальні питання ліцензування та контролю за підакцизними товарами, новації нарахування та сплати військового збору, режим експортного забезпечення сільгосппродукції, механізм розрахунку мінімального податкового зобов’язання, функції комплаєнс-менеджерів у межах реалізації Закону України від 18.06.2024 № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства».
Заступник начальника ГУ ДПС у Черкаській області Анатолій Мовчан зупинився на основних новаціях Закону України № 3817. Він зауважив, що з 1 січня 2025 року втрачає чинність Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» – крім статті 8 Закону, яка діє до дня набуття чинності та введення в дію статті 33 Закону України від 18.06.2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Так, ЗУ № 3817 передбачає створення та функціонування Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального; Єдиного реєстру обладнання; Єдиного реєстру місць зберігання та ін.
За словами Анатолія Анатолійовича, поміж важливих змін порядку ліцензування: ухвалення рішень про надання ліцензії та/або рішень про відмову у наданні ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності. Встановлено безстрокову дію ліцензій, що видаються з 1 січня 2025 року. Також встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та суттєво розширено їхній перелік, порівняно з переліком підстав для анулювання ліцензій, що діяв до 1 січня 2025 року та ін.
Водночас зміни в оподаткуванні платників єдиного податку (ЄП) озвучив начальник управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області Микола Гріднєв. Він, поміж іншого, повідомив, що в межах ЗУ № 4015 платник єдиного податку, який самостійно визначив позитивне значення МПЗ до сплати та має будь-яку суму податкового боргу з єдиного податку протягом двох послідовних кварталів, втрачає право на застосування спрощеної системи оподаткування. Микола Анатолійович детально пояснив механізм розрахунку мінімального податкового зобов’язання щодо земельної ділянки у випадках проведення чи не проведення нормативної грошової оцінки, а також її індексації.
Наголосив і на тому, що Законом України № 3813-IX передбачено створення посади – комплаєнс-менеджера – посадової особи територіального органу ДПС, яка закріплена за платником податків із високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства та є відповідальною за комунікацію з ним. Відповідно комплаєнс-менеджер надає індивідуальні та корисні роз’яснення таким платникам податків.
Під час зустрічі в ОВА йшлося і про зміни щодо сплати військового збору, починаючи з січня 2025 року. Про це повідомив начальник Черкаського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління оподаткування фізичних осіб ГУ ДПС у Черкаській області Віталій Лушников.
Так, для ФОПів першої, другої та четвертої груп ставка військового збору становить 10 % від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8 000 грн) і становитиме 800 грн на місяць. Водночас юридичні особи та ФОПи – платники єдиного податку третьої групи почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
Для фізичних осіб задекларований загальний річний дохід за 2024 рік оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5% (крім доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, які оподатковуються за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року). Також інші доходи фізичних осіб (дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту тощо) оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.
Учасники заходу зосередили увагу на актуальному питанні податкових ризиків, детально розглянувши критерії віднесення платника податків до категорії «ризикових» та пов’язані з цим наслідки. Особливий інтерес викликали питання блокування та зупинення реєстрації податкових накладних, а також процедури позбавлення статусу «ризикового» платника.
Анатолій Мовчан наголосив на готовності податкової служби до відкритого діалогу з бізнесом. Для оперативного вирішення питань, пов’язаних із зупиненням реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань, платники податків можуть звертатися до Головного управління ДПС у Черкаській області особисто або на електронну адресу комунікаційної податкової платформи ck.ikc@tax.gov.ua.
Виникли питання? Звертайтесь на наші «гарячі лінії» за телефонами: (0472) 33 91 97, (063) 525 95 27.
Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 N 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України (далі – Порядок), який зареєстрований у Міністерстві України 25 серпня 2022 року за N 967/38303.
Вказаний Порядок визначає процедуру підтвердження платниками податків можливості чи неможливості до припинення або скасування воєнного стану на території України своєчасного виконання податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у т. ч. звітності, передбаченої п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.
Дія цього Порядку поширюється на платників податків – фізичних осіб – резидентів України, зокрема, самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування, та на яких покладено обов’язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов’язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Окремими додатками до Порядку передбачено:
– Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – юридичної особи, зокрема, щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента;
– Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків – фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов’язок, у тому числі обов’язок податкового агента;
– Рішення / попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов’язку.
– Контролюючий орган розглядає подану заяву та документи впродовж 20 календарних днів за днем їх отримання та приймає відповідне рішення. Якщо підтверджуючих документів недостатньо – контролюючий орган направляє платнику попереднє рішення з пропозицією надати протягом 10 календарних днів конкретні додаткові документи на підтвердження зазначених у заяві підстав.
– Рішення / попереднє рішення направляється платнику податків у порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
З 1 січня 2025 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2024 року.
Подавати декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) за минулий рік та сплачувати відповідні податки і збори –конституційний обов’язок громадян та їх особиста підтримка держави, її фінансової безпеки та обороноздатності.
До випадків, за яких платники податку – фізичні особи зобов’язані самостійно обчислити суми податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) та військового збору, що підлягають сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання до податкового органу податкової декларації, встановлених розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), відносяться:
окремі види оподатковуваних доходів (прибутків), що не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування (підпункт 168.1.3 пункту 168.1 статті 168 Кодексу);
доходи, що отримуються від особи, яка не є податковим агентом (підпункт 168.2.1 пункту 168.2 статті 168 Кодексу);
іноземні доходи (підпункт 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Кодексу);
від підприємницької діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (стаття 177 Кодексу);
від здійснення незалежної професійної діяльності (стаття 178 Кодексу);
та в інших передбачених Кодексом.
Також зобов’язані подати декларації:
іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України, які мають відобразити у податковій декларації доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (підпункт 170.10.4 пункту 170.10 статті Кодексу);
платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (пункт 179.3 статті 179 Кодексу).
Водночас, мають право подати податкову декларацію громадяни, які декларують право на податкову знижку.
Також зазначено випадки, за яких подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, відповідно до пункт 179.2 статті 179 Кодексу.
Це стосується платників, які отримали:
– доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
– доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу;
– доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до Кодексу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу;
– доходи у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 Кодексу.
Також податкова декларація не подається у випадках, прямо передбачених Кодексом.
У разі якщо платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені пунктом 179.2 статті 179 Кодексу.
Форма податкової декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859 «Про затвердження Змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 року за № 1298/27743, зі змінами та доповненнями.
Відповідно до підпункту 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 Кодексу податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу.
Разом з тим звертаємо увагу, що відповідно до статті 166 Кодексу фізичні особи – платники податку при дотриманні вимог встановлених зазначеною статтею Кодексу мають право подати податкову декларацію для використання свого права на податкову знижку. Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (підпункт 166.1.2 пункту 166.1 статті 166 Кодексу). Копії первинних документів, що підтверджують право на податкову знижку подаються разом з податковою декларацією (підпункт 166.2.2 пункту 166.2 статті 166 Кодексу).
Головне управління ДПС у Черкаській області інформує, що на сайті ДПС розміщено зведену інформацію про розмір та дату встановлення на відповідних територіях ставок місцевих податків та/або зборів, а також про встановлені на відповідних територіях податкові пільги, які діятимуть у 2025 році на території кожного регіону та громади.
Державна податкова служба України інформує, що наказом Міністерства фінансів України від 30 грудня 2024 року № 674 «Про внесення зміни до пункту 4 наказу Міністерства фінансів України від 22 листопада 2024 року № 601», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31 грудня 2024 року за № 2061/43406, відтерміновано запровадження нових вимог до форми та змісту розрахункових документів.
Головне управління ДПС у Черкаській області повідомляє, що для підвищення рівня інформування платників податків про суми помилково сплачених податкових платежів, єдиного внеску розроблено та впроваджено в Електронному кабінеті новий сервіс «Е-повідомлення».
Бензин А-95 (ДК 021:2015 – 09130000-9 – Нафта і дистиляти)
Документ не є розрахунковим у разі відсутності в ньому хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення.
За рішенням контролюючих органів до суб’єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
Маємо для вас приємні новини! Ми запустили нову сторінку у Facebook, де ви знайдете актуальну інформацію про податки та податкові новини. Паралельно з цим, продовжує працювати наш YouTube-канал “Допомога платнику”. Оновлене посилання – за лінком нижче.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оновило роз’яснення до кампанії декларування за 2024 рік, врахувавши зміни у законодавстві та зворотний зв’язок декларантів. Під час підготовки фахівці НАЗК опрацювали понад 4 тисяч коментарів в Базі знань та більш ніж 9 тисяч анкет, які декларанти заповнили після подання декларації до Реєстру.
Впровадження електронного аудиту («е-аудит») здійснюється в рамках Національної стратегії доходів до 2030 року (далі – НСД). Основні положення НСД узгоджені з МВФ та враховують міжнародну практику оподаткування, євроінтеграційні процеси, рекомендації Світового банку.
Нагадуємо, що в складі ГУ ДПС у Черкаській області створені та фукціонують 4 державні податкові інспекціїaдаткова інспекція, Золотоніська державна податкова інспекція та Уманська державна податкова інспекція, при яких створено 13 центрів обслуговування платників:
17 січня 2025 року о 10-й годині у залі засідань міськвиконкому відбудеться 59 сесія міської ради VІІІ скликання з переліком питань: виконання бюджету Золотоніської міської територіальної громади за 2024 рік, внесення змін до бюджету Золотоніської міської територіальної громади на 2025 рік, вирішення питань земельних відносин, господарської діяльності та інші.
Головне управління ДПС у Черкаській області повідомляє, що в зв’язку зі зміною структури Державної податкової служби України відповідно до адміністративно-територіального устрою України з 01.01.2025 проведена зміна ДПІ або коду ДПІ обслуговування платників в Головному управлінні ДПС у Черкаській області, а саме:
Порядок використання зазначеної інформації для перевірки цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи чи фізичної особи- підприємця буде здійснюватися до відновлення доступу до Єдиного державного реєстру.
В.о. начальника Головного управління ДПС у Черкаській області Володимир Жаврід зазначає, що до державного бюджету сплачено 17 млрд грн, а до місцевих – 13,4 млрд грн. Також перераховані та спрямовані на забезпечення пенсійного страхування та виконання державних соціальних виплат 14,3 млрд грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
21 листопада 2024 року за № 1752/43097 Міністерством юстиції України зареєстровано наказ Міністерства фінансів України від 07.11.2024 № 567 «Про затвердження Змін до форми декларації з акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації з акцизного податку» (далі – наказ № 567).
Пунктом 3 наказу № 567 визначено, що він набуває чинності з дня його офіційного опублікування, крім окремих його положень, які набирають чинності з 01 січня 2026 року.