Завантажити проект рішення Золотоніської міської ради Про ліквідацію Крупського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти» Золотоніської міської ради Черкаської області.

Оголошується проведення громадського обговорення щодо ліквідації закладу загальної середньої освіти: Крупського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти» Золотоніської міської ради Черкаської області та обговорення відповідного проекту рішення.

Організатор громадського обговорення – Золотоніська міська рада.

Ініціатор громадських обговорень – відділ освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради Черкаської області.

Мета – врахування думки жителів Золотоніської громади щодо ліквідації закладу загальної середньої освіти на території громади та обговорення відповідного проєкту рішення про ліквідацію (припинення діяльності) закладу загальної середньої освіти Золотоніської міської ради, що буде виноситися на її розгляд.

Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту»:

– рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники);

– мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади;

– у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ст.143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Період реформ, розпочатий державою, поставив питання реорганізації та закриття шкіл у сільській місцевості. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі. З кожним роком кількість учнів в українських школах скорочується, тому й не дивно, що чимало закладів освіти стали напівпорожніми. Навчальні заклади з нижчою фактичною наповнюваністю класів є найбільш затратними комунальними установами у перерахунку на одного учня.

Постановою КМУ від 05.03.2024 № 245 були внесені зміни до порядку надання освітньої субвенції. За рахунок субвенції не здійснюватиметься фінансування закладів загальної середньої освіти, кількість учнів у яких з      1 вересня 2025 року буде меншою за 45 осіб.

Переважна видаткова частина бюджету громади (Золотоніської міської ради) використовується на забезпечення утримання та належного функціонування закладів освіти для надання ними освітніх послуг.

Тому перед місцевою владою постає питання раціонального розподілу бюджетних коштів, альтернатива утримання таких навчальних закладів (оплату за енергоносії, природний газ, водопостачання, інші послуги, зарплату технічному персоналу) чи переведення дітей до спроможних навчальних закладів і забезпечення якісніших умов навчання завдяки вивільненим коштам.

На даний час на території Золотоніської територіальної громади функціонує 11 закладів загальної середньої освіти (далі –ЗЗСО), з них: гімназія   ім. С.Д. Скляренка Золотоніської міської ради Черкаської області (805 учнів ), дві спеціалізовані школи: Золотоніська спеціалізована школа    №1 Золотоніської міської ради Черкаської області (505 учнів), Золотоніська спеціалізована школа № 2 інформаційних технологій Золотоніської міської ради Черкаської області (477 учнів), п’ять ЗОШ: Золотоніська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Золотоніської міської ради Черкаської області (529 учнів), Золотоніська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5  Золотоніської міської ради Черкаської області (213 учнів), Золотоніська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 6 Золотоніської міської ради Черкаської області (448 учнів),  Благодатнівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Г.П. Берези Золотоніської міської ради Черкаської області (318 учнів), Кропивнянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Золотоніської міської ради Черкаської області (124 учня) та три НВК: Коробівський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-заклад дошкільної освіти» Золотоніської міської ради Черкаської області (148 учня), Деньгівський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти» Золотоніської міської ради Черкаської області (105 учнів), Крупський навчально-виховний комплекс «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти» Золотоніської міської ради Черкаської області (44 учня) (далі Крупський НВК).

Загальна кількість учнів, що здобувають освіту у ЗЗСО Золотоніській територіальної громади у 2023-2024 навчальному році, становить  3718 осіб.

Станом на 01.04.2024 року кількість учнів, які здобувають загальну середню освіту у Крупському НВК – 44 особи. Відповідно до прогнозованої мережі у 2024-2025 навчальному році навчатиметься  41 особа, у 2025-2026 н.р. – 37 учнів. У цьому навчальному році відсутні класи 1-й, 7-й, 10-й, 11-й. П’ять учнів проживають у с.Синьооківка Вознесенської громади, 1 учень із с.Щербинівка.

Аналіз демографічної ситуації у с.Крупське показує, що у 2019 році народилося 3 діток, у 2020 році – 1, 2021 – 0, 2022 – 1, 2023 – 0, 2024 – 1 (станом на 20.03.2024).

Вартість утримання 1 учня у Крупському НВК у 2022 була  – 98 510 грн., у 2023 році  – 91 312 грн., у 2024  – 102 910 грн. Довідково: вартість утримання 1 учня у громаді у 2023 році була від 24 789 грн. до 91 312 грн. Середня вартість утримання 1 учня у закладах загальної середньої освіти міста складала у 2022 році – 30 417 грн., у 2023 – 32 926 грн.

Вартість утримання закладу, разом із заробітною платою педагогічних працівників складала: у 2022 році – 5 504 808, 57 грн., у 2023 році –  5 478 745,19 грн., у 2024 році – 6 695 081,15 грн. У 2024 році на заробітну плату буде використано  3 395 425 грн., з них державні субвенцій ні кошти – 3 024 142 грн., додаткові кошти з місцевого бюджету на фінансування заробітної плати педагогічних працівників – 371 283 грн.

Процес ліквідації закладу в селі болісний для громади. Але це закономірний процес, який відбувається у всьому світі і в Україні зокрема. Відсутня потреба великої кількості людей, задіяних у сільському господарстві, тому що потужна сільськогосподарська техніка та нові технології не потребують застосування ручної праці. Відсутність робочих місць, низька заробітна плата на наявних, важка домашня робота – все це змушує молодь виїжджати з села. Так з’являються малокомплектні школи, де не відбувається належна соціалізація дітей, де немає змагання за кращі результати, де рівень знань дітей є нижчим, ніж у їхніх однолітків з великих шкіл, де майже повністю відсутня позакласна, спортивно-масова робота, яка оплачується.

Для влади виникає проблема: утримання та належне функціонування закладу з низькою наповнюваністю учнів, раціональний розподіл бюджетних коштів. Треба вирішувати: чи знаходити з 01.09.2025 року кошти для забезпечення належного функціонування закладу ( не менше 6,5 млн. грн.), чи організувати підвезення дітей до іншого закладу, придбавши автобус на 30-ть місць (вартість автобуса 3,5 млн.грн., вартість палива  до 100 тисяч в рік).

Враховуючи вищевикладене, виносимо на громадське обговорення питання ліквідації Крупського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти» Золотоніської міської ради Черкаської області та обговорення відповідного проєкту рішення.

Тож запрошуємо усіх мешканців Золотоніської територіальної громади долучитися до громадського обговорення.

Формат проведення громадського обговорення: задля забезпечення безпеки громадян, у зв’язку з введеним на території України воєнним станом через збройну російську агресію та відповідно до Указу Президента України №64/2022  від 24 лютого 2022 р., затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи і контактної інформації заявника за адресою: вул. Шевченка,70 м.Золотоноша, Золотоніського району, Черкаської області, 19702 (Відділ освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради Черкаської області та на електронну адресу zomvo@ukr.net.

Також із дотриманням усіх заходів безпеки: публічне громадське обговорення передбачатиме проведення на базі Крупського навчально-виховного комплексу «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – заклад дошкільної освіти» Золотоніської міської ради Черкаської області зустріч з громадськістю села і колективом ЗЗСО. Дати і час проведення зазначених заходів буде повідомлено громадськості шляхом оприлюднення інформації на сайті навчального закладу і сайті Золотоніської міської ради – https://zolo.gov.ua.

 

Громадські обговорення будуть проводитися з 01 червня 2024 року по 01 червня 2025 року.
Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Флоренко Олександр Анатолійович , заступник міського голови Золотоніської  ради.
Усні та письмові пропозиції очікуються у відділі освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради. Телефон для контакту (04737)23303, електронна адреса zomvo@ukr.net.
Після отримання пропозицій та проведення аналізу, узагальнення висловлених в ході проведення громадських обговорень зауважень та пропозицій відбудеться оприлюднення результатів громадських обговорень на сайті Золотоніської міської ради.