Спільна конференція з питань погашення заборгованості з єдиного внеску відбулася 20 лютого в головному управлінні ДФС у Черкаській області.
Її учасники – керівництво, керівники профільних підрозділів головного управління ДФС в області та головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, громадська рада при головному управлінні ДФС у Черкаській області, керівники громадських підприємницьких організацій і підприємці з міст і районів області обговорили проблемні питання сплати єдиного внеску; розглянули конкретні ситуації підприємців – боржників; опрацювали закон та нормативні документи, які визначають порядок справляння єдиного внеску самозайнятими особами; напрацювали порядок обміну інформацією, канали інформування фізичних осіб про наявність недоїмки, важливість своєчасної сплати внеску та оперативного погашення заборгованості, а також визначили спільні заходи по доведенню черкащанам особливостей справляння ЄСВ і подання відповідної звітності.
Заборгованість з єдиного внеску фізичних осіб Черкащини становить 61 відс. у загальній заборгованості з ЄСВ по області. За 2017-2018рр. така заборгованість зросла в 5 разів.
За законом обов’язок із сплати єдиного внеску виникає у платників – самозайнятих осіб з дня їх державної реєстрації (а у членів фермерського господарства – з початком діяльності) та припиняється після державної реєстрації закриття (припинення) ФОП (після завершення діяльності – для членів фермерського господарства). При цьому сплата внеску проводиться за місяць, у якому відбулася така реєстрація/припинення. Відповідальність за несплату (несвоєчасну сплату) внеску та неподання (несвоєчасне подання) звіту значна.
Про облік ФОП – застрахованих осіб, їхній обов’язок щодо сплати єдиного внеску, подання звіту з ЄСВ, відповідальність та механізм застосування ДФС заходів з погашення заборгованості із внеску, а також про необхідність правильного перерахування ЄСВ та про повернення неправильно перерахованих сум платнику за його заявою розповіли Наталія Бойко та Віталій Таран, начальники відповідних профільних управлінь головного управління ДФС у Черкаській області та головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
На важливості правильного формування та подання звіту з ЄСВ і його значення для застрахованої особи наголосили заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області Олександр Супряга та Віталій Таран. Окремо розглянуто питання звітності фізичних осіб, які мають право не сплачувати єдиний внесок. Пільговикам, які не зобов’язані сплачувати ЄСВ, взагалі не потрібно подавати звіт, а якщо вони його подали, то самостійно визначені суми єдиного внеску підлягають сплаті на загальних підставах.
Роботу ДФС по доведенню платникам єдиного внеску сум недоїмки висвітлили заступник начальника головного управління ДФС у Черкаській області Наталія Курілко та Наталія Бойко. Серед проблемних питань – невідповідність податкових адрес платників внеску фактичному місцю проживання та небажання платників отримувати вимоги ДФС по сплаті боргу (недоїмки). Заступник начальника головного управління ДФС в області наголосила, що підприємець, який свідомо не отримує такі вимоги, позбавляє себе права на їх адміністративне оскарження. Вона закликала громадські організації підприємців співпрацювати з ДФС по доведенню боржникам порядку роботи з боргом та важливості своєчасної сплати внеску.
Проблеми, які виникають у фізичних осіб – платників внеску озвучила заступник голови громадської ради при головному управлінні ДФС у Черкаській області, голова Черкаської міської профспілкової організації ЧОП «Солідарність» Ольга Ракова. Це незнання підприємцями тонкощів справляння єдиного внеску та специфіки законодавства щодо ЄСВ, неможливість проведення звірки з ДФС по повній сумі боргу (недоїмки) разом із штрафними санкціями і пенею, проблеми з поверненням та/або перекидкою неправильно зарахованих сум ЄСВ та відмова визнавати помилковими звіти з ЄСВ, які через незнання тонкощів закону подали пенсіонери. Вона наголосила на необхідності широкого повідомлення підприємців Черкас засобами телебачення та радіомовлення підприємців про борг, особливості його погашення та необхідність взаємодії з ДФС по погашенню боргу.
На конференції поширено листівку для самозайнятих осіб та членів фермерського господарства про справляння ЄСВ у 2019 році.