02 серпня 2017 року набрав чинності Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі — Закон). Він визначає засади забезпечення комерційного, у т.ч. розподільного, обліку послуг із постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг. Завдяки забезпеченню обліку холодного водопостачання споживачами сплачуватимуться кошти лише за фактично спожиті послуги.
Відповідно до законодавства всі житлові об’єкти необхідно забезпечити приладами комерційного обліку холодної води. Такі лічильники повинні бути встановлення на усіх багатоквартирних житлових будинках.
А відповідно до пункту 2 розділу IV вказаного Закону оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, зобов’язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж до 1 серпня 2022 року.
Доводимо до Вашого відома, що вузол комерційного обліку може встановлюватись:
- оператором зовнішніх інженерних мереж за рахунок коштів, що закладаються до тарифів на оплату відповідної комунальної послуги споживачами;
- власником (співвласниками) будівлі за власний кошт;
- оператором зовнішніх інженерних мереж або власником (співвласниками) будівлі за кошти органів місцевого самоврядування у разі, якщо ОМС відповідно до статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» затверджені місцеві програми у сфері житлово-комунального господарства, а саме, встановлення вузлів комерційного обліку водопостачання.
Звертаємо Вашу увагу, що Власники або співвласники приміщень мають право протягом двох місяців після того, як отримали повідомлення від КП «Міський водоканал» про намір встановити загальнобудинковий лічильник на воду, повідомити надавачеві послуг водопостачання та водовідведення:
- про свою згоду;
- про намір запропонувати інші умови встановлення лічильника;
- про намір поставити лічильник самостійно.
Якщо мешканці на повідомлення ніяк не реагують, то за законом оператор мереж розпочинає встановлення приладів обліку. Те саме відбувається, якщо власники приміщення заявили про намір запропонувати інші умови або повідомили, що поставлять лічильники самі, але протягом чотирьох місяців із моменту повідомлення оператором цього так і не зробили.
У разі, коли власники перешкоджають установленню лічильника, оператор може отримати судовий дозвіл на сервітут – право обмеженого користування частиною приміщення, щоб прилади все-таки було встановлено.
Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку:
- оператор зовнішніх інженерних мереж повідомляє власника (співвласників) будівлі про намір встановити вузол (вузли) комерційного обліку;
- власник (співвласники) будівлі протягом 2 місяців з дня отримання повідомлення має право повідомити оператора зовнішніх інженерних мереж у спосіб, зазначений в повідомленні, про одне з таких рішень:
- згоду на встановлення вузла комерційного обліку на запропонованих оператором зовнішніх інженерних мереж умовах.;
- намір погодитися з оператором зовнішніх інженерних мереж відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку. У такому разі протягом 10 робочих днівз дня отримання повідомлення про намір погодити відмінні від запропонованих умови оператор зовнішніх інженерних мереж зобов’язаний надіслати власнику (співвласникам) будівлі згоду про погодження або вмотивовану відмову від погодження запропонованих умов;
- намір встановити вузол комерційного обліку, придбаний власником (співвласниками). У такому разі оператор зовнішніх інженерних мереж встановлює вузол комерційного обліку, придбаний власником (співвласниками);
- намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного облікув установленому законодавством порядку. У такому разі оператор зовнішніх інженерних мереж не перешкоджає власнику (співвласникам) будівлі в оснащенні її вузлом комерційного обліку;
З урахуванням порядку оснащення будівель вузлами комерційного обліку, НАГОЛОШУЄМО, ЩО: у разі, якщо протягом 2 місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку власник (співвласники) будівлі не повідомив оператора зовнішніх інженерних мереж про намір погодити з ним відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, а також у разі, якщо власник (співвласники) повідомив про намір погодити відмінні від запропонованих умови встановлення вузла комерційного обліку або про намір самостійно обладнати будівлю вузлом комерційного обліку, але не зробив цього протягом 4 місяців з дня отримання повідомлення оператора зовнішніх інженерних мереж про намір встановити вузол комерційного обліку, оснащення будівлі вузлом комерційного обліку здійснює оператор зовнішніх інженерних мереж.
Повідомляємо,що вузли комерційного обліку приймаються виконавцем відповідної комунальної послуги та оператором зовнішніх інженерних мереж на абонентський облік протягом 14 календарних днів з дня встановлення або дня отримання виконавцем та оператором звернення власника (співвласників).
П.6 ст.3 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», ПЕРЕДБАЧЕНО, ЩО Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку води включаються до складу тарифів на відповідні комунальні послуги, крім випадків, якщо такі вузли комерційного обліку були встановлені власником (співвласниками) будівлі або були наявні при введенні в експлуатацію завершених будівництвом нових житлових і нежитлових будівель, реконструйованих, капітально відремонтованих житлових і нежитлових будівель, що приєднані (приєднуються) до зовнішніх інженерних мереж.
Витрати оператора зовнішніх інженерних мереж на обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку (їх складових частин) відшкодовуються споживачами відповідної комунальної послуги шляхом сплати виконавцю комунальної послуги плати за абонентське обслуговування – за умови укладення індивідуальних договорів або індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.
Порядок визначення обсягів спожитої у будівлі холодної, гарячої води, витраченої на загальнобудинкові потреби, а також спожитої споживачами, приміщення яких не оснащені вузлами розподільного обліку, визначається Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 №315.
Обсяг комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку (так званого загальнобудинкового лічильника), розподіляється між усіма споживачами з урахуванням показань вузлів розподільного обліку (тобто індивідуальних лічильників). Якщо у квартирі відсутній індивідуальний лічильник, то обсяги спожитої води визначаються за нормами споживання, встановленими органом місцевого самоврядування.
З Повагою,
Директор
КП «Міський водоканал
С.В.Кузнєцов»