Новий рік – чарівна пора. І незалежно від того, дорослий ти чи ще дитина, очікування казки і новорічного чародійства супроводжує нас аж до бою курантів. І так вже влаштоване життя, що саме бій годинника уночі 31 грудня сповіщає про настання нової віхи нашого буття, розділяючи його на певні етапи. Яким буде кожен з них – успішним, плідним чи промайне як одна мить зовсім непомітно – у цей магічний момент нам ще невідомо. Однак рік, що вже стоїть за порогом, завжди хочеться оцінити з точки зору здобутків та промахів і взяти на замітку те, над чим варто працювати надалі. То яким був 2017-й для Золотоноші? – з цим та іншими питаннями тижневик “Златокрай” в останньому номері цього року (№52 від 28.12.17) звернулися до міського голови Віталія Войцехівського.
– Можу з упевненістю сказати – доволі результативним. Золотоноша – успішне місто успішних людей. На перший план ми ставили розвиток економіки і, вважаю, не помилилися. З цього приводу хотілося б привести цитату Маргарет Тетчер про те, що “без економічної свободи ніякої іншої свободи бути не може”. У міській раді зібралися не політики, а люди, які мають дбати про добробут громади, а без надходжень у місцеву казну нам цього не досягти.
На території міста активно діють 18 промислових підприємств. Мало яке провінційне містечко України на кшталт нашого може похвалитися такою розвиненою економічною галуззю. Із зростанням виробництва ми даємо людям надію на те, що Золотоноша – дійсно перспективне місто. Це вселяє їм великий оптимізм, стабілізує суспільно-політичну ситуацію, створює передумови для подальшого інвестування бізнесу, відкриття нових робочих місць та збільшення заробітної плати.
А тепер з того, що не вдалося зробити. На жаль, великі корективи у втілення цьогорічних планів у життя внесла непередбачувана природна стихія – липневий ураган. Він дійсно вибив нас з колії. Планували закінчити реконструкцію центральної площі, завершити роботи на колекторі. Але доки ждали, що надійдуть кошти з державного бюджету на усунення наслідків буревію, довелося передбачити їх у міському бюджеті, у тому числі, і людям на шифер. Згодом з’ясувалося, що державні гроші покриють витрати лише на відновлення даху зош №5, усі інші – лягли важким тягарем на міську казну. До цих пір ще вивозимо гілки з кварталів. Але головне те, що не залишили потерпілих сам-на-сам із бідою.
Зрозуміло, це дещо пригальмувало інші об’єкти у місті, але наступного року ми таки наведемо порядок на колекторі, продовжимо спорудження басейну, повноцінно запрацює площа Героїв Майдану. При усіх наших негараздах місто розвивається і це не може не радувати.
– Варто згадати про налагодження партнерських стосунків з іноземними інвесторами, адже у 2017-му вони стали доволі результативними.
– Дійсно, рік, що завершується, був плідним на дружні контакти. Нашим містом цікавилися не лише вітчизняні, а й іноземні інвестори. Ось лише кілька днів тому начальник управління ЖКГ Олександр Флоренко і депутат міської ради Віктор Душка повернулися з Польщі, і як тільки зійде сніг, почнеться активна співпраця з польським містечком Явор. Якщо пам’ятаєте, на День нашого міста приїжджала делегація із Словаччини, з якою у нас теж налагоджені особисті контакти, частими гостями стали й іспанські, французькі та німецькі друзі. Рік тому ми разом з моїм першим заступником Олегом Маслом були на конференції у Нюрнберзі, у якій взяли участь представники з 55 українських міст.
Довелося тоді стати свідком такої неприємної, як на мене, картинки: багато наших колег активно просили в іноземних спонсорів гуманітарну допомогу. “Гуманітарка” – це добре, але для нас пріоритетна інша мета. Налаштувавшись, перш за все, на розвиток громади, ми прагнемо вивчити європейський досвід, той шлях, яким пройшла Європа з кінця 80-х років і до сьогоднішнього дня, нам цікаві їхні технології, особливо у комунальній сфері, будівництві індустріального парку. Бо, як не прикро про це говорити, але наразі Україна якраз і знаходиться на рівні тих років. Тому чим більше буде контактів і зустрічей з врахуванням їхнього досвіду, у тому числі, і негативного, тим скоріше ми досягнемо успіху.
До речі, польське місто Явор – подібне до Золотоноші, теж має біля 30 тис. мешканців, там дуже прогресивний мер, у місті великі вливання іноземних інвестицій. Відкрився завод з виробництва запчастин до автомобілів марки “Мерседес” і люди, які колись виїхали на заробітки в Німеччину, Англію, почали повертатися додому. Таким прикладом у нас можуть служити підприємства – з іноземними інвестиціями “Фес Укр” та вітчизняними – маслоробний комбінат, які дали місту робочі місця та солідні надходження у міську казну, а своїм працівникам – достойну зарплату і віру в те, що реалізувати себе можна і на своїй малій батьківщині, то чого їхати на чужину?
– Які проекти планується здійснити у новому році?
– Вважаю, що 2018-й рік стане для Золотоноші переломним в економічному плані. Здійснюватимуться перші кроки для будівництва індустріального парку: плануємо підвести усі комунікації до його місця розташування. Знову ж таки, враховуючи досвід іноземних партнерів, – це дуже кропітка робота. Не може не радувати і той факт, що на теренах нашого міста мають намір розмістити своє виробництво 2 олійних заводи та 2 елеватори. Одне з підприємств – “Камільфотур” – лише тільки розпочинає будівництво на вулиці Обухова, а вже вклало значні кошти у реконструкцію центральної площі. На вулиці Канівська ще один олійний завод дав старт підготовчим роботам і в рамках соціальної угоди подарував тенісний корт, що незабаром буде розгорнутий на міському стадіоні.
Золотоноша знаходиться у такому регіоні, де сам Бог велів відкривати підприємства з переробки сільгосппродукції: має зручне географічне розташування недалеко від обласного центру та столиці, в наявності залізнична станція, достатньо трудових ресурсів. Варто акцентувати увагу і на виробництві сонячних батарей від іспанських інвесторів. Тобто, той, хто хоче працювати у Золотоноші, завжди може знайти тут роботу.
Буквально перед вашим приходом був дзвінок від представників нової фірми, яка викупила у банку заставне майно м’ясокомбінату і має австрійський проект щодо відновлення виробництва. До нас приїдуть зарубіжні фахівці, які ним займалися, ми проведемо презентацію, щоб вони переконали людей, що це – дійсно екологічно чистий об’єкт. Керівник структури – дуже перспективний, йому подобається наше місто та його архітектура. І, маючи будівельну кампанію, уже виношує плани щодо реконструкції будівель, де б могли оселитися його спеціалісти. Ми запропонували кілька будинків, які стоять – “красуються” у центрі міста, а толку з них ніякого: наприклад, будівлі військторгу, колишні гуртожитки. Міська влада теж зацікавлена у покращенні зовнішнього вигляду нашого міста. Тому завжди раді вітати інвесторів, у яких на першому плані – екологія та розвиток громади.
– Ми знаємо, що свою премію до Дня місцевого самоврядування Ви планували направити на придбання новорічних подарунків для дітей учасників АТО. Чи вдалося втілити цей задум у життя?
– Так, своє зобов’язання я виконав. 150 дітей золотоніських захисників матимуть змогу смакувати новорічними презентами. Але найприємнішим моментом у цій справі стало навіть не це. Ми вирішили не просто закупити стандартні пакунки до свята, а самотужки їх сформувати, обравши свіжу і на будь-який смак кондитерську продукцію. Чутки у Золотоноші ширяться дуже швидко, і про цю ініціативу дізналися інші небайдужі підприємці. Вони теж запропонували свої послуги і принесли цукерки та шоколадки.
– Знаю, що серед членів Вашої команди існує традиція у кінці року, що спливає, складати перелік справ, які б хотіли зробити у прийдешньому. Чи все заплановане у 2017-му вдалося здійснити?
– Ви знаєте, як би важко не було, але переважну більшість таки втілили в життя. Чому ми складаємо такий список? Якщо ставиш перед собою якусь мету, то є до чого прагнути. Вважаю, що традиція – непогана і стимулює нас до руху вперед. А тепер у нас з’явилася можливість радитися у цьому плані ще й з активістами міста. Маю на увазі об’єкти громадського бюджету, під які на наступний рік вже закладені кошти у міській казні.
– Наші читачі цікавляться планами міської ради щодо створення ОТГ з центром у Золотоноші. Чи здійснюються якісь кроки у цьому напрямку?
– На мою думку, не можна робити силою те, що все одно через деякий час має здійснитися добровільно. Я сам такий: коли мене змушують робити те, що мені не до душі, я вчиняю навпаки. Ще за нашої минулої каденції ми звернулися з пропозицією щодо об’єднання до прилеглих до Золотоноші громад. Але, певно, потрібен час, щоб вони вивчили досвід інших ОТГ, які вже пройшли цим шляхом, і, лише зваживши усі “за” і “проти”, змогли ухвалити виважене рішення. Хоча, впевнений, хто швидше йтиме вперед, об’єднається, той швидше зможе створити умови для покращення життя своїх людей.
– 2017-й став для Вас, як звичайної людини, а не посадовця, можна сказати, двічі знаковим: напередодні року у Вас народилася онучка, а ще Ви переступили піввіковий рубіж свого життя. То як воно бути у статусі дідуся у такому молодому віці і чи згодні Ви з тим, що до онуків відчуваєш сильнішу любов, ніж до власних дітей?
– Та ні, любиш як дітей, так і онуків. Не можу сказати, що сина я люблю менше. Просто перша любов – то одна, ще не усвідомлена. А тут уже зовсім інша – все розумієш і лише насолоджуєшся новим статусом.
– Віталію Олександровичу, підсумовуючи розмову, варто констатувати, що 2017-й рік був хоч і непростим, але плідним. Тож що б Ви хотіли побажати на порозі Новоріччя своїм співгромадянам?
– Перш за все, миру і процвітання. Кожен мій ранок починається із зведень штабу АТО з передової – чи є поранені або загиблі. Бо, хоча війна у нас гібридна, однак людські трагедії справжні. Ця війна торкнулася своїм жорстоким крилом і нашої родини. Мій племінник підписав контракт на військову службу і ось уже два тижні перебуває у гарячій точці в зоні АТО. Успішний, інтелігентний 30-річний юнак з вищою освітою, який має двох діток і кілька років проживав у безпечній Іспанії, вирішив повернутися в Україну, щоб захищати її кордони. Неможливо передати словами почуття і переживання моєї сестри, а її біль – це і мій теж. Тому нашій Золотоноші, як і всій Україні, потрібен мир. І це, мабуть, є найзаповітнішим бажанням не лише для мене, а й усіх співвітчизників.
А ще бажаю у новому році подальшого процвітання нашому чорнобривцевому місту. Тому запрошую до співпраці усіх небайдужих, ділових людей, які мають конструктивні пропозиції та реальні плани щодо їх здійснення. У тому числі, і народних депутатів. Ми можемо мати різні бачення, стиль роботи, але нас повинна об’єднувати спільна мета – добробут золотонісців. У кожного з нас має бути розуміння того, що лише разом, спільними зусиллями та щоденною копіткою працею ми зможемо діяти максимально ефективно і досягти конкретних результатів задля поліпшення якості життя нашої громади.