Цього року наша країна вперше відзначає 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років. З нагоди цього свята у Мемораільному парку відбувся мітинг.
Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій світовій війні, пошанування всіх борців із нацизмом та жертв війни. А також – нагадати, що війна розпочалася внаслідок домовленостей між двома тоталітарними режимами: націонал-соціалістичним (нацистським) у Німеччині й комуністичним в СРСР. У 1939–1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український, єврейський, кримсько-татарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.
У 2024 році Україна втретє відзначає День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні в умовах повномасштабної збройної агресії Росії. Сучасна війна також супроводжується жахливими воєнними злочинами з боку російської армії та політично-військового керівництва РФ.
І чомусь саме зараз дуже хочеться нагадати світові, що слабкість, страх і нерішучість міжнародної спільноти напередодні Другої світової заохочували агресорів до все більшого і більшого розмаху злочинів. Сьогодні міжнародна спільнота мала б опиратися на той гіркий досвід та історичні уроки.
День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні символізує не тріумф переможців над переможеними, а застереження: диктатори завжди прагнуть задовольнити імперські амбіції збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Найважливішим підсумком війни має бути не культ перемоги, а вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами.