8 вересня в Золотоніському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги відбувся круглий стіл на тему «Відновне правосуддя для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».
Участь у заході взяли директор Золотоніського місцевого центру з надання БВПД Сергій Брус, начальник відділу правопросвітництва цього ж центру Тетяна Жалобна, прокурор Золотоніської місцевої прокуратури Андрій Потокі, начальник служби у справах дітей молоді та спорту виконавчого комітету Золотоніської міської ради Ніна Засенко, провідний спеціаліст служби у справах дітей Золотоніської райдержадміністрації Наталія Пліс, інспектор з ювенальної превенції сектору превенції Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області Юлія Шквара, заступник начальника Золотоніського місьрайонного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Черкаській області Олександр Скрипник, слідчий СВ Золотоніського ВП ГУНП в Черкаській області Валентина Пономар,адвокати системи безоплатної правової допомоги Олександр Федина та Юрій Зелений.
Під час заходу Сергій Брус звернув увагу, що відновне правосуддя це альтернативний шлях примирення неповнолітніх правопорушників з потерпілими, відновлення соціальних зв’язків з суспільством та відшкодування завданої шкоди.
«Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» наразі працює в кожній області України.Присутніх ознайомлено зі спільним наказом Міністерства юстиції України та Офісу Генерального прокурора 21.01.2019 № 172/5/10, яким запроваджено програму.
Зазначено, що програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину, застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи). Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі.
Посередниками у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють з системою БПД та успішно пройшли навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі». Вони сприяють сторонам у примиренні та допомагають з’ясувати, якого саме відшкодування потребують сторони.
Також повідомлено про створення в Регіональному центрі з надання БВПД у Черкаській області робочої групи з реалізації проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» та про адвокатів (посередників), які на сьогодні пройшли відповідне навчання та будуть залучені до самої реалізації Проекту у Черкаській області.
Зі свого боку представник прокуратури ознайомив присутніх з алгоритмом дій прокурора з реалізації програми та навів приклади успішних кейсів.
Наприкінці заходу присутні відмітили, що для успішної реалізації даного Проекту дуже важливою єспівпраця між інституціями, дотичними до сфери захисту дітей, оскільки без ефективної комунікації та залучення зацікавлених сторін досягти позитивного результату та вивести дитину з системи кримінального правосуддя вбачається не можливо.