Нещодавно у кабінеті заступника міського голови Мар’яни Ніщенко відбулося засідання комісії з питань захисту прав дитини. Про це повідомляє газета “Златокрай”. У 2019 році в Золотоноші осиротіла вже шоста дитина. За словами очільниці міської служби у справах дітей Ніни Засенко, такого високого показника в місті ще ніколи не було. Цього разу померла мама 8-річної дитини. На щастя, в неї є рідна тітка, яка виявила бажання взяти її у свою сім’ю. Умови проживання – задовільні, жінка працює продавцем у місцевому магазині. Наразі майбутній опікун написала заяву про тимчасове влаштування маляти: допоки вона збере необхідний пакет документів для призначення опіки.
Троє маленьких золотонісців осиротіли ще влітку. Тоді опікуном призначили бабусю. Після смерті матері біологічний батько старшої доньки взявся доводити батьківство, вирішивши виховувати дівчинку. Та, на жаль, запалу чоловіка вистачило не надовго. Зібрані документи так і не потрапили до суду. Батьківські інстинкти як швидко спалахнули, так хутко й згасли. Наразі бабуся не справляється зі своїми обов’язками, не може дати ради дітям, контролювати їх. Тому й написала відповідну заяву про звільнення її від повноважень опікуна. На щастя, служба у справах дітей знайшла прийомну сім’ю у Ватутіному, яка готова взяти до себе усіх трьох дітей, не розлучаючи їх.
Втретє на комісії слухали питання про виведення двох дітей з новоствореної прийомної сім’ї Л., де хлопчик і дівчинка провели півроку. Але якщо раніше «батьки» просили залишити їх попередні заяви без розгляду, то на цей раз були категоричні і на засіданні комісії підтвердили своє бажання. В той же час подружжя Л. хоче залишитися в статусі кандидатів на створення прийомної сім’ї, вважаючи, що ще зможуть себе реалізувати як прийомні батьки.
Подібне твердження викликало шквал емоцій у членів комісії.
- Діти – не кошенята. Сьогодні погралися, а завтра набридли. Якщо люди беруть на себе таку відповідальність, то повинні справлятися з цим, – обурилася Мар’яна Ніщенко.
Директор Центру соцдопомоги Людмила Неліна вважає, що проблема в тому, що сім’я чітко розділяє дітей на «своїх» і «прийомних». Проте, як зазначила Ніна Іванівна, діти й справді дуже важкі у плані виховання. Але це не виправдовує батьків, які усвідомлено йшли на такий крок.
- Головною причиною є розлади, які мають діти, – прокоментував ситуацію запрошений батько. Ми намагалися зробити все можливе. І дуже хочемо спробувати ще раз.
Відтак наразі постає питання влаштування дітей у Черкаський навчально -реабілітаційний центр.
Останнє питання було не менш гострим і болючим.
П’ятнадцять років у сім’ї опікуна Х. виховується дівчинка. Після позбавлення матері батьківських прав у трирічному віці до себе її взяла рідна тітка. Дівчинка закінчила школу і досить добре навчається у ветеринарному коледжі. Нещодавно у родині виник конфлікт.
Минулої п’ятниці жінка, яку 17-річна дівчина все життя називає мамою, поставила ультиматум: з понеділка вибираєшся на постійне проживання в гуртожиток. Спочатку дівчина сподівалася, що за вихідні у найріднішої людини зміниться настрій, та жінка була незворушною. У підлітка – шок і стрес. У понеділок з самого ранку студентка стояла на порозі служби у справах дітей. Її в прямому сенсі вигнали з дому. За словами викладачів коледжу, дівчина дуже домашня дитина і переведення її на повне державне утримання дуже боляче на ній відіб’ється. Вона не готова йти з родини.
Запрошену на комісію «маму», перш за все, запитали про причину такого різкого рішення.
- Я хочу, щоб вона пожила самостійно, я втомилася її виховувати. Я хочу, аби у мене забрали опікунство. Спочатку я розраховувала, що «потягну», але здоров’я і сил у мене не вистачає, – підкреслила рідна тітка-опікун та звинувачувала у всіх негараздах підопічну, незважаючи на те, що дівчинка напередодні зі сльозами на очах просила не кидати її напризволяще.
Шукаючи вихід із ситуації, спеціалісти служби поговорили з батьками – вихователями дитячого будинку сімейного типу Бурдейного – Стогової-Давід, які на сімейному вічі вирішили, що готові взяти дитину до себе.
Ще одним підсумком комісії стало рішення про притягнення до відповідальності піклувальника за вчинення психологічного й економічного насилля в сім’ї над неповнолітньою племінницею.