Медсестра завжди була важливою ланкою в системі охорони здоров’я, але її роль та повноваження можуть значно змінюватися. В Україні останнім часом активно впроваджуються проєкти, спрямовані на розширення функцій медичних сестер, надання їм більшої автономії та збільшення їхньої участі в наданні медичних послуг. Один з таких – «Медсестра з розширеними повноваженнями», організований україно-швейцарським проектом розвитку медичної освіти.

Про це повідомляє видання Золотоноша.City.

Учасниками цього проєкту стали медичні сестри та лікарі з різних міст України. На воркшопи у Київ їздили представники з Краматорська, Рівного, Запоріжжя, Снятина, Умані та Золотоноші. Програма передбачала тренування та навчання з багатьох аспектів медичної діяльності, таких як кардіограма, отоскопія та реанімація.

Одним з найбільш захоплюючих моментів стало практичне навчання з реанімації з використанням спеціальних манекенів. Учасники могли практикувати в реальних умовах та одразу отримувати результати своїх дій.

– Відвідуючи воркшоп для керівників в Києві, ми зустріли медичні команди з різних куточків України. Таких як Краматорськ, Рівне, Запоріжжя, Снятин, Умань і Золотоноша, -поділився своїми враженнями делегований медичний директор та терапевт Сергій Подолинний. – Під час обговорення питань заходу ми черпали один від одного цікаві рішення загальних проблем, які виникли в Україні після вторгнення і боротьби з цими проблемами. Знайшли однодумців та друзів, гарно поспілкувалися, обмінялися досвідом і взяли багато нового в питанні лідерства і корпоративної культури.

Також про навчання в Житомирі поділилась медична сестра загальної практики сімейної медицини, фасилітатор групи рівних Марина Филь.

– Було дуже хвилююче, але все сподобалося, абсолютно все, починаючи організаційних моментів і до лекцій та спікерів. Теми всі були цікаві. Усі ті, що ми будемо практикувати в майбутньому, і кардіограма, і отоскопія дуже сподобалась. Найбільше мене вразив третій день, коли у нас були практичні навички з реанімації. Ми протягом відведеного часу реанімували людей-манекені, і нам відразу давали результат: вдалося оживити людину чи ні. Це було дуже цікаво та пізнавально.

Координатор проекту та медсестра Юлія Гриб також позитивно оцінила навчання: «Практичні навички дійсно потрібні, щоб розвантажити лікаря на прийомі. Ми можемо самі зробити кардіограму, виміряти цукор і холестерин, провести скринінг і підготувати пацієнта для лікаря».

Такі проєкти не тільки підвищують професійний рівень медичних сестер, але й дозволяють їм більш ефективно допомагати лікарям. Це особливо важливо в умовах сучасних викликів, які стоять перед системою охорони здоров’я України.

Навчання та тренінги, що організовуються за підтримки USAID та інших міжнародних організацій, є ключовими для реформування системи охорони здоров’я в Україні. У майбутньому планується подальше розширення програм навчання, що дозволить медичним сестрам здобути вищу кваліфікацію та навіть досягти рівня магістра.

– В Україні це активно впроваджується, – детально розповів директор Золотоніського Центру первинної медико-санітарної допомоги Олександр Прокопчук. – Як бачимо, це впроваджує не тільки україно-швейцарський проєкт. Якщо він робить акцент на навичках, навчає медсестер, показує та більш зацікавлює, то USAID підходить до цього питання більш фундаментально, впроваджуючи його в Україні.

Як бачимо, у нас зараз немає медичних училищ. Це не просто так. Житомирське медичне училище називається інститутом медсестринства, а Черкаське медичне училище взагалі – академія. Тобто, нині освіта медичної сестри прирівняна до бакалаврату. Це базова медична освіта, вища, і планується, що в кінці цього шляху медична сестра буде взагалі магістром. Тобто, після певних стажувань, набуття навичок,складання екзаменів та демонстрації компетенцій, медична сестра може бути навіть магістром.

Те, до чого ми будемо йти, те, що ми хочемо зробити, – це розмежування прийому медичної сестри і лікаря. Вони будуть обслуговувати тих самих пацієнтів, вони далі будуть працювати в командах, але їхні обов’язки будуть поділені. Тобто, наша мета: консультація лікаря і консультація медичної сестри мало чим відрізняється. Щоб пацієнт не боявся йти до медичної сестри на консультацію, знаючи, що вона може не гірше проконсультувати.

Отже, впровадження таких проектів та програм навчання є важливим кроком до підвищення якості медичних послуг та розвитку медичної освіти в Україні. Це сприятиме створенню більш ефективної та стійкої системи охорони здоров’я, яка може краще відповідати на потреби пацієнтів та виклики сучасності.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).