Стан правопорушень серед дітей, профілактика рецидивної злочинності серед неповнолітніх, стан виховної роботи щодо профілактики правопорушень учнівської та студентської молоді, співпраця між органами державної влади та підрозділами міськвиконкому, стан опіки та усиновлення – такі питання розглядалися минулого тижня в сесійному залі міської ради. Під головуванням заступника міського голови Світлани Судді відповідними фахівцями проводився традиційний щорічний звіт.
Розпочав діалог керівник місцевого відділу пробації Валентин Долгушин. Саме так нині називається колишня кримінально-виконавча інспекція. Розповів посадовець присутнім про профілактику рецидивної злочинності серед неповнолітніх. На обліку в підпорядкованій йому структурі нині перебуває близько 100 осіб, засуджених до покарань, пов’язаних з позбавленням волі. З них двоє – неповнолітніх. Юних жителів міста в цьому списку немає. Також відділ активно співпрацює з ювенальною превенцією, зі службою у справах дітей, центром соціальних служб для молоді.
Окремо подякував Долгушин золотоніському відділу освіти за залучення психологів навчальних закладів задля надання психологічної допомоги молодим засудженим. Така допомога була неабияк актуальною, адже в штаті відділу наразі подібних фахівців немає. Також згадав він ще одне питання, яке нині стоїть доволі гостро – волонтерська участь співвітчизників у нагляді за засудженими, а також у процесі їхньої ресоціалізації. За словами фахівця, відгукуються українці на таку місію вкрай неохоче. В якості позитивного прикладу він згадав країни західного світу, де перевиховання людей, що необачно стали на шлях злочинності, вважається ледь не суспільною місією кожного. Таким чином злочинність в деяких регіонах долають самі ж жителі цих країн.
Від імені правоохоронців виступив начальник сектору превенції капітан Микола Лісовий. За його словами, протягом минулого року працівники ювенальної превенції здійснили цілий ряд заходів задля протидії розповсюдженню наркотичних засобів у навчальних закладах. Питання ж щодо активізації роботи з попередження підліткової злочинності постійно розглядаються на відповідних оперативних нарадах при начальнику відділу поліції, а також координаційних – за участі структурних підрозділів виконкому. Протягом минулого року було проведено 39 спільних рейдів, під час яких правоохоронці разом із фахівцями служби у справах сім’ї, молоді та спорту відвідали понад 50 золотоніських родин.
Кримінальних злочинів з боку неповнолітніх жителів міста за цей період не зафіксовано. Адміністративних протоколів складено 26. Найбільш актуальні правопорушення – продаж спиртних напоїв неповнолітнім, насильство в сім’ї, куріння та вживання алкоголю в громадських місцях. На профілактичному обліку ювенальної превенції жоден юний мешканець Золотоноші не стоїть.
Дещо дотичну, проте не менш актуальну тему зачепив заступник головного лікаря міського Центру первинної медицини Володимир Буц. Медик розповів про епідемію кору та дії, завдяки яким фахівці не допустили її розповсюдження в Золотоноші. За його словами, одразу після фіксації випадків захворювань працівники первинки провели ряд зустрічей в школах та на кварталах. Крім того, інформація розповсюджувалася через санітарні бюлетені, друковані ЗМІ та соціальні мережі. Як результат – нині 98% школярів ти вихованців дитсадочків вже щеплені від кору. Скарг від бельгійської вакцини від батьків наразі не надходило.
Окремо Буц запросив всіх присутніх на щеплення від дифтерії, загрозу розповсюдження якої нині багато хто очікує в країні. Вакцинацію роблять безкоштовно в першій та третій амбулаторіях сімейної медицини.
Про стан опіки та усиновлення в місті розповіла керівник відповідного сектору Ірина Ізгагіна. На первинному обліку наразі перебуває 67 дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, з них 17 – круглі сироти. 48 дітлахів нині знаходяться під опікою, 12 виховуються в прийомних сім’ях, п’ятеро – в дитячих будинках сімейного типу. Двоє перебувають на повному державному утриманні.
Протягом 2017 року осиротіло 11 золотоніських дітей. Одну дитину за цей час усиновлено, п’ятеро влаштовано під опіку, ще п’ятеро – до прийомних сімей. Троє з них віднині члени нещодавно створеної прийомної родини Мініних, де батьки тепер виховують одразу п’ятеро дітлахів.
Всього в місті нараховано 43 опікунські родини, в яких виховуються 55 хлопців та дівчат, 10 прийомних сімей, а також працює один дитячий будинок сімейного типу. Три подружніх пари минулого року усиновили дітей, дві стоять нині на черзі. Всього подібних родин в Золотоноші зафіксовано 34.
Дітей, що опинились в складних життєвих обставинах міська влада забезпечила спортивним одягом для навчального процесу, канцелярським приладдям, безкоштовним харчуванням та оздоровленням.
Про перспективний проект під кодовою назвою “Патронатна сім’я” розповіла очільниця Центру соцслужб для молоді Наталія Скиба. В Золотоноші, окрім вже існуючих форм сімейного виховання, сімей усиновлювачів та опікунів, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, з’явилася нова форма – патронатна сім’я. Патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах. Такі діти зазвичай потребують захисту та одночасне надання фахівцями соціальної сфери інтенсивних послуг підтримки для відновлення її здорового функціонування.
Термін перебування дитини в такій сім’ї – від трьох місяців (в окремих випадках – до 6-ти місяців). За цей час органи опіки та піклування повинні провести роботу з батьками дитини і визначити, де їй буде краще, при цьому можливість повернути дитину до батьків має бути пріоритетом в роботі з сім’єю. Патронатні вихователі щомісячно отримують оплату (грошову винагороду) за надання послуг, у розмірі 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, на час влаштування дітей. Також на утримання влаштованих дітей виплачується соціальна допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку за кожен місяць її перебування. Запровадження патронатних сімей — це шанс надати допомогу дітям, які опинились у біді.
Підсумував зустріч керівник служби у справах дітей, молоді та спорту Віктор Харін. Посадовець подякував всім за спільну плідну роботу, а також попросив освітян якомога раніше повідомляти про проблеми, котрі тільки-но зароджуються. Їх оперативно будуть вирішувати вже фахівці служби. Чим раніше надходять подібні сигнали, тим ефективніший вихід із патових ситуацій.
В свою чергу Світлана Суддя подякувала за дуже плідну роботу заступникам з виховної роботи загальноосвітніх навчальних закладів, а також золотоніських професійного ліцею та технікуму ветеринарної медицини. Окремо зауважила на різносторонній та ефективній співпраці із фахівцями відділу пробації, ювенальної превенції та міської медицини.