На загальних зборах трудового колективу Золотоніської багатопрофільної лікарні присутні нарікали на тривалі затримки з виплатами по листках непрацездатності, особливо це стосується медичних працівників, які перехворіли коронавірусом. Адже, перенісши важку недугу, кожен з них сподівається бодай на якусь компенсацію від держави. І такі випадки не поодинокі. Пише Золотоноша.Сіті.
Заява-розрахунок є підставою для виплати компенсації за лікарняний листок
За роз’ясненням ми звернулися до виконуючого обов’язки начальника Золотоніського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області Анатолія Потеряйка.
Як пояснив Анатолій Михайлович, відділення працює у межах своєї компетенції і повноважень:
Анатолій Потеряйко:
– Затримок безпосередньо у нашій роботі немає. Ми отримуємо заяви-розрахунки, опрацьовуємо їх та замовляємо кошти. Щодо затримки з листками непрацездатності медпрацівників, то ситуація тут дещо інша. Якщо хвороба пов’язана з коронавірусом, то по кожному випадку має проводитися розслідування, тому що це відноситься до гострих професійних захворювань.
Комісія, яка створена у лікувальному закладі, має своєчасно подати нам акти, де має бути вказано, чи пов’язана хвороба з виробництвом чи ні. Отут і відбувається затягування у часі, бо ми отримуємо такі акти із затримкою. Тобто, усе залежить від того, коли роботодавець-страхувальник закінчить розслідування ГПР та надасть до відділення АКТ разом із заявою-розрахунком. Саме це є підставою для виплати компенсації за втрачений заробіток. Тож і виникає ситуація, що людина перехворіла ще у грудні, а відшкодування за лікарняний отримала аж у лютому. Наразі розпочали фінансувати березень.
За офіційними даними Фонду соціального страхування, упродовж січня-березня 2021 року роботодавці України подали заяви-розрахунки на фінансування допомог з тимчасової втрати працездатності на суму понад 4 млрд гривень. Це на 1,4 млрд грн, або 51,8% більше, ніж за І квартал 2020 року. Загалом у І кварталі цього року ФССУ прийняв на фінансування понад 1,2 млн листків непрацездатності, які були видані в разі травми, хвороби, у тому числі на COVID-19, самоізоляції або догляду за хворими дітьми чи родичами. Порівняно з тим же періодом минулого року кількість поданих на оплату лікарняних зросла на 200 тисяч, або 20%.
Кожен страхувальник може слідкувати за фінансуванням свого лікарняного
Щодня Золотоніське відділення подає до управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Черкаській області замовлення на фінансування в середньому на 200 тисяч гривень. Ще рік тому, каже пан Анатолій, сума була у п’ять разів меншою. Та й за рік зарплати зросли і збільшилася кількість людей, які хворіють.
Інформація для страхувальників розміщена на офіційному сайті фонду соціального страхування України. Анатолій Потеряйко радить застрахованим особам слідкувати за станом фінансування матеріального забезпечення онлайн у телеграм-каналі ФССУ. Від точної дати подання роботодавцем заяви-розрахунку на виплату працівнику допомоги залежить дата перерахування коштів за лікарняний. Дізнатися, коли було подано заяву-розрахунок, можна у бухгалтерії роботодавця або у відділенні Фонду за місцем його реєстрації, назвавши свій ідентифікаційний код.
Заборгованість по лікарняних виникла через несвоєчасну реєстрацію нових рахунків
Анатолій Михайлович вважає, що у ході децентралізації, а саме створення об’єднаних територіальних громад, виникла затримка із поданням заяв-розрахунків правонаступниками та ліквідаційними комісіями до відділення Фонду.
– Коли вийшла постанова Кабінету міністрів «Про добровільне об’єднання територіальних громад», органи влади мали довести до сільських громад необхідність своєчасного подання нашому фонду заяв-розрахунків. Але, на жаль, такі заявки до нас почали надходити лише в березні, коли вже люди стали обурюватися, що немає розрахунків за лікарняні. Тому впродовж 2-3 місяців ми допомагаємо новоствореним ОТГ налагодити цю роботу. Адже розуміємо, що за цим стоять долі сотень людей, які чекають компенсацію від держави.
За словами Анатолія Потеряйка, через ситуацію з COVID-19, закриття закладів харчування, торговельних центрів тощо, підприємств тощо, а ще звільнення ФОПів від сплати ЄСВ, Пенсійний фонд недоотримує значні кошти. Від загального єдиного соціального внеску Фонд соціального страхування отримує 9,57% відщеплення. Відповідно до бюджетної програми відділення Фонду отримало додаткову допомогу у розмірі 698 тисяч гривень для виплат матеріального забезпечення.