З 1 січня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 № 854 «Деякі питання санаторно-курортного лікування та відпочинку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено новий Порядок надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам та закладам відпочинку, здійснення доплат за рахунок власних коштів, виплати грошової компенсації громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, надано право на безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками шляхом надання щорічної грошової допомоги для компенсації вартості путівок через безготівкове перерахування санаторно-курортним закладам, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за надання послуг із санаторно-курортного лікування.
Новий механізм оплати послуг за санаторно-курортне лікування громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, базується на укладанні тристоронньої угоди між постраждалою особою, управлінням соціального захисту населення та санаторно-курортним закладом. При цьому постраждала особа самостійно обирає санаторно-курортний заклад для оздоровлення чи відпочинку та період оздоровлення.
Урядом визначено розмір грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2018 році. Для забезпечення реалізації права громадян на санаторно-курортне лікування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, 25.01.2018 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 31 “Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2018 році”.
Розмір грошової допомоги для компенсації у 2018 році вартості путівок для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, становить 6822 грн.
У разі, коли вартість санаторно-курортного лікування у обраному санаторії перевищує зазначену суму, постраждалим особам надано право здійснювати доплату за рахунок власних коштів.
За громадянами, віднесеними до категорії 1, які перебувають на обліку, але не отримали путівки в поточному році, зберігається право на забезпечення путівкою в наступному році, за умови поновлення медичної довідки форми 070/о.
Щодо виплати грошової компенсації за невикористане санаторно-курортне лікування: для тих, хто не планує скористатися санаторно-курортною путівкою, починаючи з 01.01.2018 року передбачено виплату, за їх бажанням, грошової компенсації. Її розмір становить 35% чинного на 1 січня відповідного року одного прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
На 2018 рік постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 № 838 «Про розмір середньої вартості путівки для виплати грошової компенсації замість путівки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено середню вартість путівки для виплати грошової компенсації замість путівки в розмірі 481 грн.
Наступне звернення за виплатою компенсації, так як і за путівкою, буде можливе тільки після виплати компенсації чи оздоровлення в санаторно-курортному закладі. І забезпечення, відповідно, буде проходити згідно черги в міру надходження коштів.
З питань щодо взяття на облік для забезпечення санаторно-курортним лікуванням чи виплати грошової компенсації необхідно звертатися до управління праці та соціального захисту населення Золотоніського МВК, що знаходиться за адресою: м. Золотоноша, вул. Шевченка, 70 каб. 3, тел. 5-39-88.