Про неї писали вітчизняні та зарубіжні видання. Її називали «господаркою блакитних трас» та «жінкою, яка здивувала світ». Жінка героїчної долі, Заслужений майстер спорту, льотчиця, що встановила три світові рекорди. Все це вона – наша землячка – Любов Михайлівна Уланова.
Народилася в Золотоноші у 1917 році. В різних джерелах стоять дати народження – 27 липня, 24 жовтня. У віці одного року Люба лишилась сиротою. Мама дівчинки – медсестра, загинула під час буремного 1918-го і похована в братській могилі м. Ніжина. Любу взяла на виховання тітка – працівниця Золотоніського банку. В 1931-му році Люба закінчила 7 класів міської школи №1, а з 1932-го року займається у парашутному гуртку Золотоноші. Тоді, в передвоєнні роки парашутні вишки височіли майже в кожному райцентрі. У 1938-му році Люба закінчує десятирічку на вечірній формі навчання. Через брак коштів тітка не могла далі вчити племінницю і та навчалась, працюючи рахівником.
Наш краєзнавець Михайло Пономаренко серед багатьох постатей досліджував і біографію Любові Уланової. В своїх публікаціях він описує перше знайомство майбутньої льотчиці з літаком у 1938-му, коли той пролетів над містом. З цього часу дівчина вирішила підкорити небо.
Закінчивши авіаційну школу, Люба працювала на Далекому Сході. Під час Другої світової війни Любов Уланову направили в санітарну авіацію (базувалась у Вільнюсі) – вивозити поранених в тил.
В мирний час Любов Михайлівна стала першою в світі жінкою, що літала на турбогвинтових літаках. Була командиром ескадрильї в Литовському загоні цивільної авіації.
З 1962 року працює в Ризі . Ризьке небо стало щасливим для льотчиці. Саме як латвійський пілот вона встановила ряд світових рекордів:
- 16 жовтня 1967 р. екіпаж Уланової встановив перший світовий рекорд дальності польоту для жіночих екіпажів по найкоротшій лінії між двома точками земної кулі (із Сімферополя до Південно-Сахалінська). Екіпаж перебував у польоті 12 год. 12 хв. і подолав 7680 км.
- 21 жовтня 1967 року – нове світове досягнення екіпажу – ІЛ-18 досяг висоти 12350 м. За цей результат Улановій присвоєно звання Заслуженого майстра спорту.
- 5 червня 1969 р. екіпаж Уланової піднявся в небо на ІЛ -18 на висоту 13000 м і перейшов у горизонтальний політ, побивши власний світовий рекорд.
Любов Михайлівна літала на ІЛ-18, потім на ТУ-134. Дивує її льотне довголіття: у той час жінки мали право піти на пенсію в 55 років, а вона літала до 59. Їй заборонили польоти за станом здоров’я. Але Любов Михайлівна працювала в авіації і у віці майже 70 років!
За 27 років праці в Аерофлоті налітала налітала більше 3 млн. км небесної дороги.
15 серпня 1966 року Улановій присвоєно звання Героя праці з врученням ордена леніна і золотої зірки. Померла відома льотчиця, наша землячка 7 вересня 2007 року у місті Рига.
Віта Ямборська,
директор Золотоніського краєзнавчого музею ім. М.Ф. Пономаренка