Так вже склалося традиційно, що міський голова Золотоноші Віталій Войцехівський двічі у рік звітується перед своїми виборцями про реалізовані справи та перспективні плани. Офіційно і велелюдно це проходить зазвичай у листопаді у міському Будинку культури. А в кінці першого півріччя – на сторінках місцевих ЗМІ.
Віталію Олександровичу, непомітно у клопотах і турботах промайнуло півроку. Що з наміченого вдалося втілити життя, що довелося відкласти із яких причин?
Липень – важкий переломний період у році. У розпалі відпускна кампанія, а це – кошти для відпочинку та оздоровлення працюючих. Саме цей період – найбільш сприятливий для акордного виконання господарських робіт. І все це лягає на міський бюджет. Незважаючи на значну видаткову частину, намагаємось дотримуватися намічених планів. У цьому році після зими у Золотоноші, як і по всій Україні, дороги в жалюгідному стані. Розуміємо, що покриття покладене кількадесят років тому. До того ж, закладаючи основні міські комунікації під магістралями, ніхто не міг передбачити зміну кліматичних норм, появу багатотоннажного та великогабаритного транспорту, ріст автомобільного потоку. Вже виготовлений проект на асфальтування центральної вулиці Шевченка, але відновити на ній покриття повністю не доцільно, бо на заміну труб чекають кілометри зношеного колектора. На часі – проведення тендера для відновлення вул. Обухова. Тут буде проводитися середньопоточний ремонт: від ЦРЛ до вул. Івана Богуна. Таким же чином асфальтуватиметься і вул. Незалежності, транспортне навантаження на яку зростає під час перекриття центральної, де проходять загальноміські масові заходи. Буде зняте старе покриття, виставлені бордюри, і покладений новий 2-шаровий асфальт. Закуплено дві нові одиниці техніки, одна з яких – поливальна. Містяни вже оцінили «вмиті» вранішні вулиці, особливо у спекотний час. КП «Міськводоканал» вже розпочав підготовчі для поливання роботи по вул. Благовіщенська. Очищення дорожного покриття від роками накопиченого піску та бруду, допомогло дізнатися, що обабіч, як і годиться, встановлені бордюри. Тож незабаром пристойний вигляд матиме і район Крученого, недільного ринку та гаражного кооперативу. І міську раду, як замовника, і підрядну організацію, звичайно не влаштовує тривала тендерна процедура на асфальтування. Ось, наприклад, тендер відбувся 5 липня, а збір зауважень триває до 17-го. І тільки 19-го липня розпочнуться роботи із будівництва частини вулиці Шевченка. От і змарновані 2 тижні дорогоцінного часу.
З уст можновладців ми чуємо про достатню наповнюваність міських бюджетів. З нашої з Вами розмови випливає, що коштів катастрофічно не вистачає?
Так, розмов про дохідну частину більш, ніж достатньо. А от про не бездонну видаткову чомусь замовчується. У нас збережена мережа освітніх закладів. Кількість діток у групах дошкілля зашкалює. Прогнозована наповнюваність класів – 27,5 учні. Освіта, поруч із промисловістю, – потужна і якісна галузь. Цьогоріч маємо 15 медалістів-випускників шкіл, які підтвердили свої знання на тестуванні ЗНО. Не всі відділи освіти можуть похвалитися такими здобутками.
1 травня 2018 року набрав чинності Закон №6466, який дозволяє громадам за спрощеною процедурою приєднуватися до міст обласного підпорядкування і дає змогу створювати ОТГ не методом об’єднання, а приєднання. Різниця в тому, що додаткові позачергові вибори не проводяться. Чи скористалися цим правом територіально нерозривні адміністративні одиниці? Чи запрошувала міська рада до об’єднання навколишні сільські ради, адже процес децентралізації триває вже четвертий рік?
Звичайно, ще кілька років тому, на старті реформи, ми запропонували об’єднатися 5-ом сільським радам. Відповіді не отримали. Та й в області в ту пору цей процес йшов мляво. Готувалися і розроблялися якісь перспективні плани. Район готував власну перспективу про створення єдиної ОТГ на Золотоніщині без міста Золотоноша. Потім з’явився план в обласній держадміністрації, де пропонувалося приєднання до Золотоноші 18 сільських рад. Та чи наблизимо ми адмінпослуги для селян, припустимо, Привітного, Дмитрівки? З приводу створення об’єднаної територіальної громади на базі нашого міста кілька тижнів тому відбулася нарада у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, куди я був запрошений. Зустріч, яку ініціював народний депутат нашого виборчого округу, проводив перший заступник Міністра В’ячеслав Негода. На думку нардепа, Золотоноша – занадто хитра, всі свої фінансові проблеми хоче розв’язати за рахунок бюджетів сільських рад і потопити їх. Скорочення сільського населення – світовий процес, міське населення збільшується, бажання кожної людини жити у більш досконалій інфраструктурі – закономірне і цілком логічне. Тому об’єднання не уникнути.
За словами консультанта із правових питань Асоціації міст України Валентина Малиновського, приєднання до міста у плані розвитку для сільських територій – це благо, бо міста із їхнім потенціалом «витягують» села на інший рівень розвитку, бо ніколи село селу не дасть стільки як місто. Невже цього не розуміють у сільських населених пунктах?
Як не прикро констатувати, але у селах побутує думка, сформована адмінресурсом, що після створення ОТГ будуть знищені школи, садочки. Це позиція чиновників, які бояться втратити свої портфелі. Наразі це сільські голови, районні керівники, які своїм основним завданням вбачають дестабілізацію ситуації, заперечуючи очевидне.
Які були пропозиції у Мінрегіонбуді і до якого висновку дійшли?
Мене здивувала пропозиція створення Гельмязівської ОТГ, Новодмитрівської ОТГ, не врахований намір створення Плешканівської громади. Дещо дивна позиція нардепа, який пропонує орендувати адмінприміщення для Новодмитрівської громади у Золотоноші. Тобто, головне завдання обранця – забезпечити собі лояльність керівництва району перед майбутніми парламентськими виборами. «Зрозумійте, немає вічних народних депутатів, – зауважив на нараді головуючий. – Є закон і логіка».
Коли кінцевий термін децентралізації? Чим «пахне» навмисне затягування і зволікання процесу?
Мабуть, все ж спрацьовує наша українська ментальність: поки грім не гряне, дядько не перехреститься. Кожен сільський голова, стаючи старостою втрачає частину своїх повноважень. Звичайно, після створення ОТГ будуть переглянуті витрати на освіту, адже не секрет, що в деяких сільських школах 48 дітей (у кращому випадку) навчає, виховує і обслуговує 30 працівників. На моє тверде переконання, район – великий і варто створювати не одну громаду: на ряду із Зорівською, Піщанську, Вознесенську, Гельмязівську, Драбівецьку. Як показує приклад Польщі, Литви, хто не об’єднався вчасно, зволікав, то настав кінцевий термін і ОТГ утворилася примусово. Спочатку у Литві ОТГ утворили 3-4 села, а за рік – доєдналося ще 2-3. У переважній більшості сіл 150 чоловік утримують ресурс: голову ради, секретаря, землевпорядника та ін..
На якому етапі процес створення Золотоніської ОТГ?
Аналізуючи статистику, можу сказати, що в міських навчальних закладах вчиться понад 200 дітей із Дібрівки, Вільхів, Коробівки, Мелесівки, Антипівки, Новодмитрівки. Доросле населення цих сіл працює на золотоніських підприємствах. Так склалося територіально. Нині у багатьох селах району проходять громадські слухання, обговорення на сесіях депутатів. Це тема №1. Доживемо до 2019 року і питання зникне автоматично.
Чи не є відкриті кримінальні справи одним з гальм децентралізації?
По кількості кримінальних справ – ми серед лідерів. Але час розставить все на свої місця. Дамо оцінку перед парламентськими виборами майбутньому кандидату. Прийде час і нардеп буде звітуватися перед громадою. Про мільйонні віртуальні кошти і реальні незручності. Через «сприяння» народного нам доводиться не за рахунок державного, а міського бюджету залатувати всі дірки. Маємо труби, колодязі, перемички для ремонту колектора, але кошти з державного бюджету нам не виділяють. Бачу свідоме затягування судових процесів. Будемо робити все від нас залежне, щоб порушені кримінальні справи були розглянуті в суді до початку парламентських виборів. «Завдяки» цим справам «заморозились» об’єкти, які мали бути вже давним-давно завершені.
Що дає створення Золотоніської ОТГ для міста і для села?
Для сіл – додатковий фінансовий ресурс. Якщо нині одна із сільських рад має бюджет 1 млн 200 тис. грн, то після об’єднання – понад 4 млн грн бюджетних коштів. Коли ми матимемо статус ОТГ, це дасть можливість розпоряджатися землями за адмінмежами міста. Це півтора десятки додаткових мільйонів надходжень у бюджет. Тому ми й ініціюємо приєднання. Згідно зі Статутом громади сільським комітетам будуть делеговані повноваження формувати і розпоряджатися фінансами ОТГ.
Чи не вичерпала себе програма «Золотоноша власними руками»?
Програма має багато напрямків, одні з них успішні, інші – недуже. Успішні – це вуличне освітлення. Менш вдалий – це капітальне будівництво доріг. Якби не ті сім мільйонів гривень з міського бюджету, що довелося витратити на ліквідацію аварії на колекторі, то черга з 37-и вулиць і дворових заїздів вже була б значно коротшою. У нас – активна громада і потужна депутатська підтримка в обласній раді. Саме завдяки цьому тандему на вул. Шевченка, 62а незабаром з’явиться дитячий майданчик. А меценат Людмила Русаліна стала спонсором придбання і встановлення таких конструкцій для малят у районі машинобудівного заводу. Депутати обласної ради Віктор Полозов, Владислав Кулініч, Вадим Гайович спільно з директором машбуду Станіславом Лимарем та місцевими мешканцями мають намір і освітлення додаткове встановити, і огорожу збудувати. Активісти ініціювали проведення суботника у мікрорайоні. Програма житиме, доки в ній буде потреба, її не можна продовжити чи закрити розпорядженням міського голови. Вона об’єднала і згуртувала людей, які роками жили поруч і не знали один одного, а спільна справа здружила і стала поштовхом для реалізації давніх задумів. Прикладів є багато, найяскравіший – першопрохідці з вул. Нова.
Коли центральна площа матиме завершений вигляд?
Роботи з облаштування площі Героїв Майдану, якщо ви встигли помітити, останнім часом активізувалися. Вже покладена тротуарна плитка по алеї до будівлі суду, висаджені вічнозелені туї, розбиті газони. Невдовзі розпочнуться роботи й біля фонтану: його облицювання, підведення комунікацій.
Які роботи передбачені на центральному міському стадіоні?
Подали заявку для придбання ще одного спортивного майданчику із штучним покриттям для міні-футболу на умовах співфінансування. На діючому за місяць-другий плануємо замінити покриття, яке вже себе віджило.
Що нового в галузі промисловості, економіки?
Наразі працюють усі підприємства – як постійні, так і сезонні. У червні «народився» клуб керівників підприємств, які відновили втрачені економічні, господарські та товариські взаємозв’язки. У задумах – провести зустріч колишніх та теперішніх очільників заводів, фабрик, товариств. Маємо гарний досвід – обмін думками з колишніми досвідченими працівниками міськвиконкому.
Дякую за цікаву розмову. Наснаги і досягнення поставлених цілей.
Спілкувалася Алла КАПЛЯ.