Скільки заробили, на що витратили і скільки лишилося — хочете знати, куди йдуть гроші вашої територіальної громади? Допоможе у цьому спеціальний сайт, над створенням якого працює Святослав Заворотній, учасник проекту “Нові лідери”.
Дані про державні кошти у своїй більшості малодоступні. І хоча риба гниє з голови, на рівні місцевої влади також не все прозоро. Механізм, як відстежити діяльність територіальних громад, пропонує до втілення Святослав Заворотній.
— Громадянин може проконтролювати доброчесність керівника громади і зрозуміти, за яким напрямкам кошти, які акумулювались у бюджеті громади, розподіляються і використовуються, – розповідає він.
Під час децентралізації в Україні утворились майже 700 територіальних громад, і це не межа. Реформа ефективна – за минулий рік їх фінансування зросло на понад 20%.
Однак не кожен українець відчув позитивні зміни у своєму регіоні.
— Тому у нас виникає нагальна потреба, аби суспільство мало змогу контролювати об’єднані громади, які ці кошти використовуватимуть. Наша платформа відображатиме дохідну видаткову частину в бюджеті об’єднаних територіальних громад.
Святослав планує створити спеціальний портал, де зосередить дані про публічну та фінансову діяльність ОТГ. Ви переходите на сайт, обираєте область, громаду і отримаєте дані, що вас цікавлять. Аналогічні проекти вже є, однак працюють неефективно.
— Вони незручні у використанні, оскільки не відображають динаміки надходжень, вони надають констатацію факту “така-то громада має такі-то доходи, має такі-то видатки”. І все, – знизує плечима він.
Портал Святослава унікальний: баланс бюджету тут фіксується щомісячно — так легше оцінити економічний розвиток громади.
— Виникає логічне запитання: звідки ми візьмемо дані? У нас є, в основному, три джерела: державна служба статистики, сайт “Децентралізація”, Міністерство фінансів України, – каже Святослав.
Звітні дані з цих інститутів надходять на сайт автоматично. Рух фінансів стає прозорішим і доступнішим для тих, хто хоче контролювати бюджетні гроші своєї громади.