2,7 мільйони. Саме стільки людей з інвалідністю було в Україні станом на 1 січня 2020 року. Цю категорію населення захищають соціальні гарантії, передбачені як на рівні держави, так і програмою «Турбота», ухваленою Золотоніською міською радою. Згідно з документом, окремі категорії людей з інвалідністю отримують кошти на зубопротезування, мають можливість безоплатного стаціонарного лікування у Золотоніській багатопрофільній лікарні, їх забезпечують технічними засобами реабілітації − як індивідуальними, так і універсальними. Пише Золотоноша. Сіті.
Люди з інвалідністю можуть працювати у міру своїх можливостей.
– Серед трудових гарантій встановлюється скорочений робочий день, люди з інвалідністю не можуть бути задіяні у нічний та понадурочний час, − розповідає начальник управління праці та соціального захисту населення Золотоніського міськвиконкому Тетяна Лукомська. – Це лише частина гарантій, що передбачені Кодексом законів про працю. Діти з інвалідністю мають право безкоштовно здобувати освіту у спеціальних навчальних закладах. Жінка, котра народила і виховала дитину-інваліда до 8-річного віку, має право вийти на пенсію за віком по досягненню 50 років. У Золотоніській філії Черкаського центру зайнятості є квота для підприємств: яку кількість людей з інвалідністю вони повинні працевлаштувати.
За словами посадовиці, наразі немає поняття «робоча» чи «неробоча» група інвалідності. Працювати і виконувати обов’язки можуть люди з інвалідністю у міру своїх можливостей. Навіть на державну службу допускають осіб з 1 та 2 групами інвалідності.
За походженням інвалідність може бути:
- від народження;
- набута;
- інваліди праці;
- особи з інвалідністю війни;
- особи з інвалідністю загального захворювання.
Усіма категоріями опікуються спеціалісти Золотоніського управління праці та соціального захисту населення, зокрема відділ персоніфікованого обліку пільгових категорій населення – сектор по роботі з особами з інвалідністю.
Але попередньо встановлюється висновок медико-соціальної експертної комісії, де особі із встановленою групою інвалідності видають індивідуальну програму реабілітації. У ній зазначено, які заходи необхідні для того, щоб людина змогла подолати негативні прояви своєї інвалідності. Тобто, видають рекомендації щодо санаторно-курортного лікування, або протезування, або ортезування, чи комплекс реабілітаційного лікування.
Якими благами від держави користується ліквідатор аварії на ЧАЕС Анатолій Ілляшенко?
У 1999 році мешканцю Золотоноші, ліквідатору аварії на Чорнобильській атомній електростанції Анатолію Ілляшенку встановили 3-ю групу інвалідності. Але загальний стан погіршувався, стали проявлятися супутні захворювання. Тому у 2012 році чоловік пройшов медичне обстеження, і на основі висновків комісія встановила йому 2-у групу.
За словами Анатолія Григоровича, він має пільги з оплати житлово−комунальних послуг. В опалювальний період може використовувати 250 м3 газу та 100 кВт електроенергії. Спожиті понад норму куби і кіловати господар оплачує з власної кишені. У літній сезон норми витрат зменшуються – на газову плиту та газову колонку десь близько 30 м3. Пенсіонер також користується безплатним проїздом у громадському транспорті по місту та області. Поїздка до Києва − теж безкоштовна, але необхідно зробити попереднє замовлення квитка.
– Я не користуюся водою з міського водогону, − пояснив ліквідатор. – Тому у мене немає пільг з водопостачання. А у товаришів-чорнобильців, знаю, що встановлена норма безкоштовного водокористування. За вивезення сміття – 48 гривень ми теж не платимо.
Санаторно-курортне лікування призначається на основі висновку сімейного лікаря. Ліквідатори мають право самостійно обрати курортний заклад з ряду запропонованих в управлінні праці, але який підходить по профілю захворювання.
– Пройти курс лікування і відпочинку у санаторії маю право раз у рік, − уточнив пенсіонер. – Причому проїзд в обидва боки будь-яким видом транспорту – водним, залізничним, наземним – теж безкоштовно. Проте слід не забути взяти талони для проїзду разом з путівкою. В основному лікуюся на Закарпатті – санаторії «Поляна», «Шаян». Минулого року відвідав Бердянськ, відпочивав біля моря. Звичайно, на кожному кроці дотримувалися санітарних вимог через поширення коронавірусу. Пропонують і «Мошногір’я» на Черкащині, курорти Полтавщини.
Як розповів Анатолій Ілляшенко, курс лікування − 18 днів. Нині кількість державних оздоровчих закладів зменшується, оздоровлення у приватних – дорожче і, звичайно, перевищує виділену державою суму – 7 700 гривень (у 2020 році). У таких випадках доводиться доплачувати різницю, але про зменшення днів лікування не йдеться, бо втратиться ефект лікування. «Путівка не ділиться, і таких варіантів не передбачено», – каже.
– Якщо службовці управління праці замовили мені путівку, а через певні причини чи непередбачувані обставини мені доводиться відмовитися, то вартість путівки повертають живими грошима, − уточнює Ілляшенко. − Щомісяця нам виділяють гроші на придбання ліків за рецептом сімейного лікаря, це 300-400 гривень. Якщо виписані препарати підлягають під програму «Доступні ліки», то, звичайно, користуюся нею. Але там лише маленька часточка тих, що підходять під моє захворювання.
Як сказав Анатолій Ілляшенко, розмір пенсії у нього, у порівнянні з іншими пенсіонерами та людьми з інвалідністю, достатній. Звичайно, якби ще значну її частину не доводилося витрачати на ліки. Щомісячну виплату ліквідатор очікує у першій декаді. У березні він сподівається отримати суму, підвищену на 11%.
До слова, за кошти міського бюджету у Золотоніській багатопрофільній лікарні відповідно до сучасних вимог облаштована палата, де стаціонарне лікування проходять ліквідатори аварії на ЧАЕС.