У Золотоноші, як і по всій Україні, за програмою «Доступні ліки» відпускаються медикаменти хворим з такими діагнозами: цукровий діабет 2-го типу; бронхіальна астма; серцево-судинні захворювання. Пише Золотоноша.сіті
– Це урядова програма, вона не нова і діє давно, – пояснив т. в. о. директора КНП «Золотоніський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Олександр Прокопчук. – Проте, ледь не щодня приходять люди, які чують про неї вперше. Тому є сенс розповісти докладніше.
Варто знати, що згідно з наказом МОЗ України від 15.02.2021 р. №251 затверджено реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації (виплаті компенсацій). Новий реєстр містить 297 позицій лікарських засобів, що на 33 більше, ніж у попередньому. З них 93 відшкодовуються повністю.
Що передбачає програма «Доступні ліки»?
У квітні 2017 року Уряд розпочав програму “Доступні ліки”, згідно з якою пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою.
В яких аптечних закладах Золотоноші можна отримати ліки за цією програмою?
- ТОВ «Фармацевтична фірма «Ваше здоров’я» м. Золотоноша, вул. Шевченка, 76д.
- ТОВ «Авіцена» м. Золотоноша, вул. Шевченка, 96є.
- Аптека «911», що розташована на території Золотоніської багатопрофільної лікарні або ж до «Подорожник», на вулиці Шевченка, біля військової частини.
Як отримати безоплатні ліки?
- Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».
- Отримайте ліки безкоплатно або з частковою доплатою за рецептом.
- Зверніться до лікаря та отримайте рецепт.
- Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.У програмі беруть участь лише монопрепарати (які містять лише одну діючу речовину).
Як отримати рецепт на «Доступні ліки»?
З 1 квітня 2019 року ліки за урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я E-HEALTH.
Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація. Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» неможливо.
Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує рецепт.
Крок 3. Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації, є актуальним і належить пацієнту. Лікар повинен назвати вам код мобільного оператора та останні цифри номера.
Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.
Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить СМС-повідомлення з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».
Крок 6. За необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. В цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.
Крок 7. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Називає працівнику аптеки номер рецепта.
Крок 8. Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і входять в програму «Доступні ліки».
Крок 9. Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку і отримати ліки там.
Ліки за рецептом можна отримати лише у Золотоноші?
Пацієнт може обміняти рецепт на ліки у будь-якій аптеці України, яка має договір з НСЗУ, без прив’язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Шукайте наліпку “Доступні ліки”.
У чому перевага програми?
Зручність. Рецепти на “Доступні ліки” – електронні. Тобто лікар виписує в програмі, а пацієнту приходить СМС – це і є рецепт. А отже їх можна виписувати дистанційно і на 90 днів. Що актуально в умовах пандемії і економить час, як лікаря, так і пацієнта.
Економічність. Не потрібно переводити папір, чорнило, бігати за печатками, що економить час і береже Карпатські ліси. Окрім того, програма діє по всій Україні.
Відсутність комерційного інтересу лікаря. Лікар виписує рецепт виключно по діючій речовині, а отже не взаємодіє із жодною фарм-компанією.
Демократичність. Пацієнт сам обирає, ліки якого виробника йому отримати. Якщо вартість препарату повністю не компенсується державою, то різницю компенсує пацієнт.
На кого ця програма поширюється?
На усіх громадян України, що уклали договір з сімейним лікарем.