Не так давно золотоніські посадовці затвердили новий дизайн міського гербу. В ужитку на сторінці Виконавчого комітету нова символіка вперше з’являється 28 березня 2023 року.

Спершу у запропонованому варіанті звичний нам усім хрест на червоно-пурпуровому тлі було перефарбовано у білий колір і розташовано на тлі більш бордово-фіолетово-рожевому, а обабіч – додалися чорнобривці.

Але з плином часу (9 квітня), геральдика зазнала невеликої негласної правки і колір хреста таки повернули до більш канонічного вигляду – золотого. Та і щит-тло, візуально, набув більш насиченого окрасу.

Отож, чи знали ви походження головного офіційного золотоніського символу і його суперечливу історію – чи ж то пак, радше, історії, а також геральдичне значення та які існували його варіації від початку ужитку і до наших днів? Якщо і так, то переконані, що відомо вам було не все! Золотоноша.City зібрала для вас максимально повну інформацію про герб Золотоноші і пропонує познайомитися із рідною символікою ближче.

Походження та історії виникнення

Існує щонайменше дві-три історії про те, як наше місто отримало свій гербовий знак. Кожна з них дещо відмінна від іншої, щонайменше, у питанні років впровадження

Отже, згідно з першою версією, у 1625 році було утворено Золотоніську козацьку сотню у складі Черкаського полку. Двома роками пізніше городяни отримали право створити ремісниче братство, що проіснувало 225 років. Приблизно у цей час Золотоноші було даровано Магдебурзьке право і герб — на пурпуровому полі золотий чотирикутний хрест із сяйвом.

Під словами «приблизно у цей час», мабуть, ідеться аж про термін у 10 років, оскільки офіційна позиція наших сучасників – отримання Магдебурзького права відбулося у 1635 році, про що зокрема говорив Андрій Гречило, один із засновників Українського геральдичного товариства.

Водночас, наступна ж дата взагалі відкидає нас із XVII аж потенційно у XVIII століття. Так, більшість сучасних дослідників вважає, що Золотоноша могла отримати право на самоврядування (у статусі магдебургії) ще в першій половині XVII ст., під час перебування у складі «Вишневеччини» — лівобережних володінь князів Вишневецьких. Ця гіпотеза дала підставу для припущення, що й відомий в історії міста герб (зображення кавалерського (лицарського) хреста із сяйвом) може походити із цього ж історичного періоду. Однак жодної письмової або речової пам’ятки на підтвердження такого припущення досі не виявлено. Та й характер символіки наводить на думку, що герб, скоріше, є самобутнім витвором козацької адміністрації кінця XVII або XVIII ст.

Видозміни: від створення до сьогодення

Отже, ми дізналися приблизний час створення і впровадження в ужиток золотоніського герба. Більш точно могли, мабуть, сказати лише ті, хто власне займався його створенням 300-400 років тому (а точніше, 398 років тому щонайпізніше, якщо ми беремо до уваги найбільш ранню дату – 1625 рік). Але менш із тим, адже з того часу символіка зазнавала певних змін, а правильніше навіть буде сказати тлумачень та інтерпретацій.

«У пурпуровому полі золотий, чотирикутний великий хрест із сяйвом» – писав Павло Павлович фон Вінклер, геральдист Російської імперії, у 19 столітті. Це більш сучасні зображення нашого герба, але уявіть собі, колись хрест на щиті не вирізнявся за обарвленням від того, що на тлі. Так, 4 червня 1782 року було затверджено (вірніше, перезатверджено старий герб часів Гетьманщини) пурпуровий хрест у золотій окантовці та із золотими променями на такому ж пурпуровому тлі.

У 1864 році було складено новий проєкт герба Золотоноші: «У червленому золотому щиті з широкими кінцями хрест із золотими променями». Передбачалося, що герб оточуватимуть колосся, з’єднане Олександрівською стрічкою. Проєкт не було затверджено.

27 липня 1992 року рішенням XІ сесії міської ради було затверджено міський герб Золотоноші (автор – Олег Толкушин): «У пурпуровому полі золотий лапчастий хрест із сяйвом». Щит зображується серед синьо-жовтих і малинових козацьких прапорів.

У 2002 році Володимир Панченко, який упродовж 1999-2011 рр. вів рубрику «Геральдика українських міст» у журналі «Науковий світ», в 11 його номері запропонував своє візуальне бачення герба: знайомий нам загальними рисами золотий хрест, але тло – відверто фіолетове, аж надто насичене цим обарвленням, щоб бодай здаватися пурпуровим (котрий як-не-як, а має у собі хай віддалені, але відбитки червоного).

У книзі «Україна: герби та прапори» (2010) герб Золотоноші має все такий же пурпуровий щит, але уже із червоною облямівкою Герб та прапор Золотоноші затверджено рішенням міської ради від 15 жовтня 2009 року.

А ось так, до речі, цей герб виглядає безпосередньо у документі з рішенням Золотоніської міської ради від 15.10.2009 року №45-4/V (посилання для ознайомлення вище)

У 2020 році пошта випустила поштову марку із нашим гербом.

Детальніше зупинимося на крайній гучній інтерпретації

У березні 2018 голова Черкаського обласного геральдичного товариства Олег Толкушин презентував містянам великий герб міста. Щоб втілити проєкт, геральдистам знадобилося аналізувати архівні дані, що зберігаються у Золотоноші, Черкасах, Києві, а також закордоном – у росії і Польщі.

У якості центрального елемента великого герба Золотоноші закладено вже традиційний щит із козацьким хрестом. Над щитом корона, яка вказує на статус Золотоноші як міста, а тримають його двоє знакових осіб в його історії. Передусім зображено тут черниця з книгою, адже у давній Золотоноші було три монастирі, які довгий час були ледь не єдиним джерелом освіти місцевих жителів. Другий щитотримач – ремісник. Як свідчать архівні дані, наше місто мало потужне ремісниче братство, яке не лише розвивало цехове виробництво, а й активно допомагало громаді (225 років існування, що ми згадували вище). У руці ремісник тримає прапор братства.

Ну і звісно ж, вже згадана на початку історії видозміна у поточному, 2023 році. Фактично, зміст лишився той же, але і новий символ-асоціація – чорнобривці – поповнили і актуалізували нашу геральдику. А ми переходимо до останнього пункту.

Геральдичне значення

Про геральдику взагалі можна говорити тривалий час, адже фактично, кожен із гербів у різних своїх варіаціях дещо відрізняється від інших, тож об’єктивно-правильним було б розглядати у розтині геральдичного символізму їх усі. Але ми вирішили зупинися все ж на канонічних пурпуровому тлі і золотому хресті.

Отже:

  • розкіш і влада: пурпуровий колір в історії був асоційований з розкішшю, високим статусом і владою. Це було пов’язано з тим, що виготовлення фарби з пурпурового барвника було важким і дорогим процесом, тому пурпур став символом для елітних і важливих осіб;
  • вищий порядок: у деяких гербах чи символах, промені навколо хреста можуть вказувати на особливий порядок, братства чи ордени, пов’язані з релігійною чи духовною діяльністю;
  • сонце та життя: промені можуть також асоціюватися з сонцем як джерелом життя, світла та тепла. Це може надавати символу позитивний відтінок інтерпретації;
  • духовність і релігія: пурпуровий колір також має важливе духовне значення. Він може символізувати духовність, релігійність, містичність та зв’язок з вищими силами. У християнстві, пурпур часто пов’язується з релігійними подіями, такими як Великий піст;
  • символіка церковної влади: золотий хрест з променями на пурпуровому тлі може вказувати на важливу духовну владу, таку як папство або єпископат, а також на зв’язок з ієрархічною структурою церкви;
  • духовна пошана: пурпуровий колір іноді вказує на розкіш і високий статус. Тут це може вказувати на духовну велич і пошану перед духовними або релігійними цінностями;
  • трансцендентна мудрість: промені навколо хреста можуть також асоціюватися з мудрістю, яка виходить за межі земного. Пурпуровий колір може підкреслювати глибоку і духовну природу цієї мудрості.

Отож, як бачимо, не даремно пан Толкушин апелював до великої ролі церкви у житті та становленні Золотоноші і її геральдичних сенсів, що їх закладали ще наші предки. Адже більшість тез дійсно так чи інак опираються саме на релігійну тему.

Ну і звісно ж, як можна не згадати наостанок офіційне тлумачення, що розписане на офіційному сайті міста:

«Герб міста – щит пурпурового кольору з великим золотим чотирикутним хрестом, з-за якого виходить сяйво у вигляді золотих променів. Пурпуровий колір – символ сили і могутності, відображає у гербі добробут золотонісців і вплив церкви на місцеве християнське населення. Чотирикутний великий козацький хрест символізує славну козацьку минувшину міста і уособлює чотири тодішні золотоніські церкви – Свято-Успенську, Свято-Троїцьку, Микільську і церкву жон–мироносиць, а також Красногірський і Благовіщенський монастирі».

Плекаємо надію, вам було цікаво простежити за історією нашого герба від його створення і до сьогодення, а ми водночас переконані, що ітерація цього символу від 2023 року точно не є останньою і колись, за скількись років чи десятиліть, наш герб знову заграє новими – для того часу – барвами.

Джерело: інформаційне видання Золотоноша.City

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).