На 2021 рік у міському бюджеті Золотоніської територіальної громади на галузь благоустрою закладено приблизно 8 мільйонів гривень, не включаючи потреби на ремонт та будівництво доріг. З початку року минуло всього неповних 4 місяці, а, за словами першого заступника Золотоніського міського голови Олега Масла, гроші закінчуються. Зрозуміло, що весняні місяці завжди є ударними для господарників, які намагаються максимально прибрати місто до Великодніх свят та поминальних днів. До того ж, нинішній рік – перший в історії Золотоніської ОТГ, коли розширити благоустрій (і не тільки) віднині треба і на 5 сільських старостатів. Пише Золотоноша.сіті
Чи передбачали у Золотоніській міській раді ріст витрат на поточний рік у зв’язку з розширенням території обслуговування? З цим питанням ми звернулися до начальника управління житлово-комунального господарства Артема Харіна.
− Звичайно, на початку року, попередньо ще у листопаді-грудні, новопризначені сільські старости складали бюджетні запити. Тобто, прогнозували обсяг робіт з прорахованими затратами. Але ні вони, ні наші економісти не могли стовідсотково передбачити і визначити точну цифру, щоб закласти її в бюджет. Наприклад, на благоустрій одного сільського кладовища ми запланували 50 тисяч гривень. Орієнтувалися на витрати на міських цвинтарях, де КП «Міськводоканал» постійно підтримує порядок: щовесни вивозять сміття та доставляють по вантажівці піску і землі для підсипання могилок. Але ніхто не міг знати, що лише на центральному кладовищі Крупського пильщикам ПП «Базис плюс» доведеться протягом двох тижнів випилювати зарослі, бо його благоустроєм протягом 30 років ніхто не займався. А таких організованих поховань у селі аж 5, і всі вони діючі. Тому реальні витрати перевищили очікувані майже втричі. І це тільки благоустрій цвинтарів.
А ще у планах − озеленення центральних вулиць: висадження квітів біля пам’ятників, на головних сільських квітниках тощо. Маємо намір капітально відремонтувати міст у Деньгах та побудувати 2 дороги з твердим покриттям у Благодатному і одну − у Маліївці, де курсує шкільний автобус до Кропивни. Також треба нагально запломбувати незначні тріщини на сільських асфальтних дорогах. Це дасть змогу зберегти покриття від подальшого руйнування і заощадити кошти в майбутньому на ямковий ремонт. Також значну частину витрат забрав благоустрій сільських сміттєзвалищ. Велику роботу ми провели у Кропивні. Там організований смітник за 150 метрів від автотраси Бориспіль−Запоріжжя і до нього варто лише здолати цю відстань на авто. Але людям, як з’ясувалося, це накладно, і хвіст від сміттєзвалища витягся майже на 100 метрів.
− Артеме Вікторовичу, яким був перший квартал року для Золотоніської громади щодо відповідності бюджету і виконаних робіт?
− Перші три місяці показали реальну картину затрат, передбачити до копійки яких ніхто не може. Коли, до прикладу, треба вирубати чагарі, як запланувати точну кількість рейсів вантажівок для вивезення гілля, а відповідно і літраж пального. Розгорнутий фронт робіт по селах громади показав необхідність збільшення комунального автопарку. Є потреба у придбанні ще хоча б одного багатофункціонального тракторця та вантажівки. Щоб водночас техніка працювала і в місті, і в селі. Також ніхто не може передбачити, скільки понаднормового сміття та гілля наскладують золотонісці на контейнерних майданчиках. Якщо відповідно до норми накопичення за вивезення ТПВ підприємству «Міськводоканал» сплачують споживачі, то приватній структурі, яка вивозить непотріб, наскладований навкруг баків, кошти йдуть з фонду благоустрою. Часто-густо це не лише побутові відходи, а й рештки будівельних матеріалів, обрізане гілля. І якщо портальний сміттєвоз робить один рейс, то цього непотребу набирається на 2-3 вантажівки.
− Які позитивні сторони господарської роботи у селах громади можете відзначити?
− Надзвичайну активність старост: Дмитра Шевченка, Олександра Кипича, Надії Хомут, Сергія Кожем’яки та Наталії Сергієнко. Своєю енергійністю і бажанням змінити село на краще вони змогли розворушити свої міні-громади. У Благодатному вже провели 2 суботники. Якщо першого разу було 20 учасників, то наступного прийшли вже 80 сільчан.
Активізувалися й мешканці Крупського, ударна бригада підібралася у Кропивні. Завдяки залученню робочої сили вдалося хоч дещицю заощадити на цих витратах. Маємо намір поставити кілька нових контейнерів для збору сміття у Благодатному.
Також серед позитивних аспектів – це суттєва допомога сільськогосподарських підприємств, серед яких хочу відзначити СТОВ «Чапаєвське» та «Гранекс-Черкаси», з яими уклали соціальні угоди. Виручають і керівники ПП «Крупське».
− Чим ви керувалися, закладаючи в бюджет благоустрою-2021 майже аналогічну суму минулого року?
− Перше, як я вже сказав, ми не могли передбачити реальних витрат. По-друге, враховуючи складний карантинний рік, прогнозувати наповнюваність бюджету − справа теж ризикова. Ми виокремили з благоустрою дороги – утримання, будівництво, ямковий ремонт, заручившись підтримкою обласного бюджету.
− Якщо ми «проїли» бюджет благоустрою, то доведеться скорочувати обсяги запланованих робіт?
− Звичайно, ні. Будемо виносити це питання на розгляд депутатів Золотоніської міської ради щодо перерозподілу коштів. Сподіваюся, нас зрозуміють і зворотна реакція буде позитивною. До того ж, поточний рік більш обнадійливий у фінансовому плані, і йде прогнозна та систематична наповнюваність бюджету. На перший квартал завжди припадає пік комунальних прибирань. У другому-третьому завжди спостерігається спад. Стараємося стримувати амбіційні бажання наших старост довести до ладу за один рік десятиліттями занедбані роботи. Розробляємо норми накопичення відходів для сільських мешканців і тариф з їх вивезення. Плануємо вивозити ТПВ централізовано. Тоді відпаде потреба у благоустрої сміттєзвалищ, а комунальне підприємство отримуватиме кошти від абонентів.
Звичайно, роботи дуже багато. Хочеться максимально використати весняно-літній сезон для їх реалізації. Будемо намагатися якомога більше втілити в життя комунальних планів і задумів. Але гальмувати чи згортати набрані темпи не збираємося.