Реформа місцевого самоврядування стартувала в Україні у 2015 році. У паспортах деяких громад саме цей рік записаний як дата народження базової одиниці місцевого самоврядування. Однак мешканці Золотоніської міської територіальної громади ведуть відлік від 12 червня 2020 року, коли згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України, розпочалася власна історія нового витка розвитку.
Про громаду
Золотоніська громада займає чільне місце серед 66 громад Черкащини.
До її складу увійшло 15 населених пунктів – Благодатне, Гришківка, Деньги, Згар, Кедина Гора, Комарівка, Коробівка, Кропивна, Крупське, Маліївка, Снігурівка, Хвильово-Сорочин, Щербинівка, Ярки. Адміністративний центр – місто Золотоноша.
Усі села були приєднані за територіальним принципом, як такі, що географічно близько розташовані до міста. Лише мешканці Крупського, яким випало утворити Вознесенську громаду, виявили завзяте бажання приєднатися до міської громади. Заради цього люди здолали ряд бюрократичних перепон, але добилися бажаного.
Чому міська громада – виграшний варіант?
Золотоноша – єдине місто на лівобережжі Черкащини. На території міста розташовані 17 підприємств, жодне з яких попри воєнний стан не зупинило своєї виробничої діяльності.
Тут є заводи, фабрики та підприємства, відомі далеко за межами центральної України, високо розвинена інфраструктура. Тож, увійти до складу Золотоніської громади – перспективний і виграшний варіант. Проте селяни довколишніх населених пунктів не скористалися цією можливістю, про що нині багато хто жалкує. Адже у більшості неспроможних громад бюджетних коштів вистачає лише на зарплату адмінапарату. Можливо, охочі отримати посади голів ТГ та старост і не спішили розтлумачувати людям наслідки адміністративної реформи. Тож, маємо що маємо.
Але повернемося до рідного затишного дому – Золотоніської громади, що взяла під своє крило 15 сіл, створивши 5 старостатів – Кропивнянський, Крупський, Деньгівський, Благодатнівський, Коробівський.
Старости Надія Хомут, Наталія Сергієнко, Дмитро Шевченко, Олександр Кипич, Сергій Кожем’яко – відповідальні та досвідчені.
З перших днів між ними встановилася здорова конкуренція. Кожен з них намагається зробити для свого села більше і краще.
Курс на відродження сіл
Найболючіше питання – дороги та кладовища. Саме за них і взялися керівники новоутвореної Золотоніської громади. Уперше за 30 років у Крупському розчистили від заростей та старих аварійних дерев центральне кладовище. Щороку сільські майдани біля старостатів взимку вбираються у новорічні інсталяції, а з весни – у квіткові композиції.
З весни й до осені косарі підприємства «Базис плюс», що надає послуги громаді з благоустрою, обкошують центральні вулиці, в’їзди до сіл та усі сільські кладовища (а їх у кожному старостаті щонайменше по 4).
Обслуговча організація «380В» забезпечила вуличним освітленням головні артерії сіл, а нині займається й другорядними.
Активні сільчани Благодатного скористалися досвідом містян і пристали на програму «Золотоноша – власними руками».
Щоправда, довелося програму перейменувати: «Громада – власними руками». Люди за власні кошти закупили ліхтарі, а міська рада профінансувала витрати на опори та електромережі.
У липні 2023 року потужна дорожня техніка заїхала на центральну вулицю Щербинівки. Дивитися на диво-машини вийшло багато сільчан – від старого до малого. Малі ніколи не бачили, як кладуть асфальт. А старожили вже й забули, коли у їхньому селі стояв запах гарячого бітуму.
– Ми планували щороку у кожному селі закладати сучасне асфальтове покриття, але після 24 лютого пріоритети змінилися, – каже Олександр Флоренко. – Першочергово кошти йдуть на потреби військових. Однак і в цих умовах ми не відмовилися від своїх планів. Як вихід, стелимо щебеневу суміш і трамбуємо катком.
Цей метод спочатку випробували у місті – вулиці Ніколаєва, провулок Гімназійний, Берегова, Воїнів інтернаціоналістів отримали тверде покриття. Роботу продовжили в селах громади – вул. Ромашевського (Деньги), вул. Максимовича (Благодатне), провулок Свободи (Кропивна).
Для сільських мешканців керівництво громади організувало соціальні перевезення. Щотижня сільчани можуть безкоштовно приїхати до Золотоноші, щоби владнати свої справи у пенсійному фонді, банку чи відвідати вузького спеціаліста у лікарні. Для вояжу достатньо попередньо записатися у старостаті. Щочетверга, затарившись продуктами, люди чекають рейсу у село і відпочивають біля міських фонтанів. Ця локація стала місцем зустрічі та обміну інформацією між мешканцями громади.
– У Крупському маємо власну свердловину, якою користуються у навчальному закладі, у ФАПі, старостаті та 15 абонентів села, – каже староста Надія Хомут. – Було, як зламається насосне обладнання, то кілька днів доводилося чекати ремонтну бригаду. Відтепер достатньо одного дзвінка директору «Міськводоканалу» Сергію Кузнєцову, щоби виїхали спеціалісти.
У кожному селі панували стихійні сміттєзвалища. Під’їзду до них не було. В час осіннього чи весняного бездоріжжя люди викидали сміття у напрямку звалища. Найпроблемніше було у Благодатному, де на березі Кременчуцького водосховища розкинулося 17 дачних кооперативів. Дачники абсолютно не переймалися, що хвіст сміттєзвалища протягнувся з лісу аж на міжміську трасу. Віднині ж керманичі громади практикують утримання сільського полігону, староста і активісти слідкують за своєчасним підгортанням непотребу.
Фундамент заклав Віталій Войцехівський, нині депутат Верховної Ради України. Вибори нового очільника громади мали відбутися у березні 2022 року. Але війна… До обов’язків приступила секретар міської ради Наталія Сьомак разом із першим заступником міського голови Олегом Маслом та заступником Олександром Флоренком. У червні 2023 року зброю до рук взяв Олег Масло – кадровий військовий, котрий вирішив, що його досвід зенітника на фронті принесе більше користі.
Здорова громада: ярмарок здоров’я, групи рівних та інші новаторства медиків
«Довіра між лікарем та пацієнтом – основа сімейної медицини» – девіз медиків Золотоніського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Медичні послуги відвідувачам надають у 14 амбулаторіях загальної практики сімейної медицини, де працюють 34 лікарі. Населення міста Золотоноші обслуговують у 4 амбулаторіях. Ще 10 амбулаторій Центру надають медичні послуги сільському населенню Золотоніської, Вознесенської, Піщанської та Новодмитрівської громад. Всього в закладі отримують медичні послуги понад 46 000 декларантів. Керує комунальним підприємством молодий та амбітний директор Олександр Прокопчук.
Завдяки прогресивності директора у Золотоноші 8 липня 2023 року пройшов перший Ярмарок здоров’я. Акція вийшла масовою, активною і продуктивною. Лікарям вдалося залучити не тільки дорослих, а й дітей, котрі з цікавістю вправлялися на різних активностях.
У Центрі діє дві Групи рівних – одна серед лікарів, друга – медичних сестер. Цей формат дозволяє у зручний для медика час відпрацювати практичні навички. Часто на ці зібрання приїздять колеги з інших регіонів України.
Медики практикують виїзну вакцинацію. 8 серпня 2023 року разом із Золотоніським відділенням Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб побували у селі Кропивна. Вакцинували 42 сільчан від дифтерії та правцю.
Влада – громада: два крила для невпинного руху вперед
Керманичі золотоніської громади відкриті для спілкування з мешканцями та абсолютно доступні. Попри визначені дні прийому кожен мешканець може розв’язати особисту проблему без попереднього запису, зустрівшись із секретарем міськради, заступниками міського голови, керівником справами чи начальниками структурних підрозділів міськвиконкому. На додаток, активний діалог з небайдужими золотонісцями на своїй сторінці у соцмережах веде Олександр Флоренко. Він відповідає, пояснює, попереджує, намагається згуртувати людей з різними поглядами і баченнями будь-якої проблемної ситуації.
Для більш відкритого і конструктивного спілкування Золотоніська громада стала учасником проєкту “Лабораторії творчого діалогу в громадах”, який реалізується Спілкою “Громадські ініціативи України” за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.
Перша тема стосувалася проблеми бездомних тварин, яких з початку російсько-української війни побільшало, та будівництва притулку для безхатьків. Другий діалог зачепив збільшення кількості твердих побутових відходів, культуру поводження з ними, доцільність побудови сміттєпереробного заводу, встановлення сортувальних ліній тощо. Прикро, що золотонісці проявляють активність лише у соцмережах, зовсім не розуміючись у темі розмови. На діалогову зустріч приходять одиниці.
– Намагаємося залучити громаду до конструктивного діалогу, – каже Вікторія Остроглазова. – Аби вони продукували власні пропозиції й показали “А ось я можу…”.
Центр надання соціальних послуг – знаний на Черкащині
Центр надання соцпослуг у Золотоніській громаді – один з найкращих на Черкащині. Його послугами користуються пенсіонери, люди з інвалідністю, а з 24 лютого соцпрацівники були змушені перелаштувати свою роботу. На підставі рішення виконавчого комітету Центр на Благовіщенській визнано Центром обліку та видачі гуманітарної благодійної допомоги.
У соціальній пекарні, попри перебої з постачанням електроенергії, щодня випікали свіжий хліб для вимушено переміщених осіб, а також для самотніх людей похилого віку. У Центрі з-поміж інших працює відділення прокату. Прокатом технічних засобів реабілітації та допоміжних засобів пересування у 2022 році скористалося 237 осіб. Для надання послуги з прокату установа має 667 засобів.На базі установи працює гончарна майстерня «Мальви», основним завданням якої є допомогти в реабілітації дітей з інвалідністю через гончарне мистецтво.
Нині у Центрі йдуть облаштування для реабілітації військово поранених. Відкриття Центру реабілітації заплановане на жовтень.А 22 серпня відбулося відкриття дружнього простору “ДоброСвіт”, де внутрішньо переміщені особи та місцеві жителі зможуть знайти підтримку та супровід психологів, соціальних працівників і юристів. Створення простору стало можливим завдяки співпраці Центру надання соцпослуг та французької міжнародної гуманітарної організації Triangle Generation Humanitaire.
Ставка на молодь – головні інвестиції громади
У червні 2023 року секретар міської ради Наталія Сьомак взяла участь у Львівському форумі “Публічне управління та інновації”. Вона презентувала золотоніський проєкт “Створення молодіжного простору у громадах – крок у європейське майбутнє України”. Його відібрали до п’ятнадцяти кращих.Щоби бути запрошеним на зібрання всеукраїнського рівня, у якому брали участь понад 100 представників із 15 громад України, варто мати неабиякий досвід роботи – чим славиться молодь Золотоноші.
Курує молодіжну політику у Золотоніській громаді головна спеціалістка служби у справах дітей, сім’ї, молоді та спорту Оксана Червякова.
У козацькому селі Кропивна золотоніська юнь облаштувала зону відпочинку на березі річки.
Центр Безпеки громади – взірцевий
Ідея створення власного безпекового простору у громаді народилася ще у лютому 2021 року.
Нині ж рятувальники 8-ої Золотоніської ДПРЧ відзначають відповідальність і професійність сільської пожежної команди. Місцеві рятувальники-початківці завчасно реагують на займання, економлячи дорогоцінні хвилини. Завдяки команді Максима Масюка постраждалі мають незначні збитки.
Окрім того, що хлопці самотужки облаштовують і ремонтують приміщення, бокс для авто, вони ще й проводять велику просвітницьку роботу серед населення, зустрічаються з вихованцями садочка й місцевої школи.
Остаточне об’єднання громади ще попереду
У 2020 році бюджет новоствореної Золотоніської громади становив 32 мільйони гривень. Усі села, що приєдналися до Золотоноші, були дотаційними. Бюджет 2023 року – 360 мільйонів гривень. Майже 50 мільйонів з бюджету громади перераховано на зміцнення обороноздатності держави, допомоги військовим та їх родинам, внутрішньо переміщеним особам та інші видатки, пов’язані з війною.
– На моє тверде переконання, крапку у процесі децентралізації ставити зарано, – каже начальниця відділу прогнозування та розвитку громади Вікторія Остроглазова. – Я вважаю, що остаточне об’єднання ще попереду, коли малі громади, де мізерні бюджети не розвитку, а проїдання, пройдуть випробування часом.
Цю статтю опубліковано в рамках кампанії «Голос громад», яка є частиною Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
Джерело: Золотоноша.City