Нещодавно голови Вознесенської, Новодмитрівської та Піщанської ОТГ зініціювали зустріч начальників відділів освіти об’єднаних громад з керівництвом управління державної служби якості освіти в Черкаській області, що відбулася у Золотоніській міській раді. Головним лейтмотивом зібрання стало обговорення актуальних питань в освітній царині, насамперед тих, котрі виникають у процесі реформування. Про це Золотоноша.City повідомила заступниця Золотоніського міського голови Мар’яна Ніщенко.
– У Золотоніській територіальній громаді ситуація набагато краща, ніж в інших ОТГ. Але не тому, що ми найрозумніші, чи ба найкреативніші, – зауважує Мар’яна Едуардівна. – Справа в тім, що у нас вже була основа, тобто, сформований відділ освіти. У процесі децентралізації до нього доєдналися тільки декілька садочків і шкіл із колишніх 5 сільських рад. У наших колег з цим складніше.
Тож за круглим столом ми поділилися тими напрацюваннями з вирішення проблем, які вже подужали, заодно радилися, як забезпечити надання якісних освітніх послуг. У контексті цього до нашої розмови долучилася начальник управління державної служби якості освіти України в Черкаській області Оксана Компанієць.
За словами Мар’яни Ніщенко, з очільницею управління обговорили не тільки навчально-виховний процес, а й усе, що стосується закладів освіти, починаючи від харчування, обладнання, методичного забезпечення, кваліфікації вчителів до надання самих освітніх послуг. Адже Оксана Анатоліївна знає проблеми освіти зсередини і може дати слушні поради.
– У ході спілкування торкнулися багатьох тем. Зокрема, говорили про освітню мережу і наповнюваність навчальних закладів, про нові законодавчі акти, у тому числі, що стосуються введення триступеневої системи освіти – це 1-4 класи, 5-9 класи і ліцеї. Багато хто такі новації сприймає неоднозначно, але ще є час, аби розібратися в цьому. Такі новації планують започаткувати з 2024 року, хоча розглядається законопроєкт про їх відтермінування до 2027 року. Тому вирішили у напрямку реорганізації освітньої структури не робити ніяких рухів, допоки не буде законодавчих актів, що дадуть нам підстави проводити подальші реформаторські процеси.
– Державна субвенція не покриває усі потреби освіти Золотоноші, адже кошти спрямовані на загальноосвітні, спеціалізовані школи, гімназію, і зовсім не одержують такі асигнування дошкільні установи та інші дитячі заклади. Тож кошти на їх утримання доводиться додавати з місцевого бюджету. Ми чітко розуміємо, що це інвестиції в наше майбутнє, – пояснює посадовиця.
Щодо нового стандарту початкової освіти (Нової української школи), то, зі слів пані Мар’яни, ОТГ мають виділяти 30% коштів з місцевих бюджетів для закупівлі обладнання та іншого учнівського начиння. У Золотоноші все це буде. З представниками громад поділилися досвідом щодо заборони батьківських внесків.
– П’ятий рік у Золотоноші діє розпорядження міського голови про заборону вимагати з батьків гроші для закладу, де навчається або ж виховується дитина. Натомість ми запропонували з міського бюджету виділяти по 500 гривень на рік на кожну дитину шкільного віку. За рік набігає 1 млн 856 тис грн і 400 гривень для дошкільного – це щороку 482 тис грн. Тобто, це додатковий ресурс з міського бюджету, який йде на утримання навчально-виховних закладів. Така позитивна практика наразі функціонує фактично лише в нашій ОТГ. Окрім того, на безкоштовне харчування учнів 1-4 класів у рік спрямовано 1 млн 771 тис. грн, а на безоплатне харчування пільгових категорій – 938 тис. грн. Такі новації схвально підтримала керівниця регіонального управління державної служби якості освіти, – відмічає заступниця міського голови.
Під час зустрічі Оксана Компанієць також повідомила, що в навчальних закладах області почали аудит якості освіти з метою проаналізувати та оцінити якість освітньої діяльності шкіл і надати закладам рекомендації у вдосконаленні роботи. Першою, за словами Мар’яни Ніщенко, інституційний аудит у Золотоноші пройде спеціалізована школа №2 інформаційних технологій. Посадовиця переконана, що це дасть можливість закладу зрозуміти, на якому рівні відбуваються освітні та управлінські процеси, покаже сильні сторони закладу та напрями, на які треба звернути увагу. Мар’яна Едуардівна зауважує, що голови ОТГ черпають важливі процеси реформування, що відбуваються в освітній галузі саме Золотоніської громади. Адже у цій царині міські освітяни – першопрохідці і можуть поділитися успішним досвідом роботи з іншими.