11-12 червня 2019 року у м. Золотоноша Черкаської області відбувся дводенний мультидисциплінарний тренінг у рамках проекту «Доступ до верховенства права осіб, які постраждали від насильства»
Проведення цього тренінгу ініційовано групою жінок-активісток міста, які були учасницями заходів Генеральної Асамблеї Європейського Центру Міжнародної Ради Жінок, що проходила в Україні в кінці травня. Головним акцентом порядку денного Асамблеї були саме ці питання, винесені сьогодні на обговорення широкої жіночої громадськості, представниць найрізноманітніших категорій містян.
У 2017 році прийнято новий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству, який ступив в силу минулого року. Але існує нагальна необхідність вироблення на його основі оновленого механізму взаємодії структур, які надають допомогу постраждалим від насильства або ведуть превентивну роботу по запобіганню насильству. Ініціатором вирішення цих питань виступила Національна Рада жінок України (зокрема, Людмила Порохняк -Гановська, голова НРЖУ, доктор медичних наук, професор, Радник Міжнародної Ради Жінок з охорони здоров’я, Віце-президент Європейської Ради Жінок).
Жінки Золотоноші долучилися до спільного відпрацювання як стратегій протидії всім формам насильства і дискримінації, так і вироблення конкретного алгоритму взаємодії усіх ланок міської влади і громади у подоланні цього зла.
В роботі тренінгу, крім представниць органів місцевої влади, взяли участь вчителі і медики, соціальні працівниці, психологи і поліцейські, голови квартальних комітетів, жінки Ради ветеранів та юристи з центру надання безоплатної вторинної правової допомоги, особи, що постраждали від насильства та жінки, зареєстровані в Центрі зайнятості.
У заході взяли участь відомі вітчизняні тренерки-експерти Тетяна Кононович – представник офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Лариса Колос – член правління Національної Ради Жінок України, Ірина Конченкова – керівник ГО Київська школа рівних можливостей.
У дводенному мультидисциплінарному тренінгу взяли участь понад 150 осіб. Було визначено п’ять майданчиків для роботи різних груп учасниць, де обговорювалися питання покрокової інструкції для жінок, постраждалих від насильства, ролі сімейного лікаря в профілактиці домашнього насильства, повноважень структур, установ, організацій, які надають допомогу постраждалим від домашнього насильства, та досвіду співпраці державних структур та громадських організацій в подоланні домашнього та інших форм насильства. Працівники поліції висвітлили тему психологічної та фізичної безпеки під час конфліктних ситуацій, юристи розповіли про порядок надання безоплатної вторинної правової допомоги тим, хто її потребує, тощо.
Тренерами було звернуто увагу учасниць на можливість звернення на Національну гарячу лінію 116 123. Учасниці тренінгу взяли участь в анкетуванні, отримали інформаційні матеріали, відпрацювали завдання для подальшої спільної роботи.
На завершення був проведений круглий стіл на тему «Доступ до верховенства права осіб, які постраждали від насильства» за участі Міського голови Віталія Войцехівського. На ньому, крім підведення підсумків дводенного тренінгу, було прийнято Звернення до Президента України Володимира Зеленського.
Проект виконується за сприяння програми МАТРА Посольства Королевства Нідерландів в Україні. Даний проект здійснюватиметься в Україні упродовж 2019-2020 років Національною Радою Жінок України, яка є його координатором та головним виконавцем, у співпраці з Управлінням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та рядом громадських організацій.