5 березня в Україні завершилася реєстрація на участь у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО). Цьогоріч тестування проходитимуть 195 випускників Золотоніської територіальної громади. Успішна здача тестів дасть можливість випускникам шкіл стати студентами вищих навчальних закладів. Тож, які предмети вподобали одинадцятикласники? Пише Золотоноша.Сіті.
Чи здавати п’ятий предмет − особиста справа випускника
Як розповіла Золотоноша.City директор комунальної установи «Золотоніський центр професійного розвитку педагогічних працівників» Наталія Строкань, яка відповідає за проведення ЗНО у Золотоніській громаді і є екзаменатором з української мови та літератури, на основне тестування зареєструвалося 195 випускників семи міських шкіл та сіл: Благодатне, Деньги, Кропивна, Крупське і Коробівка. Діти мають право зареєструватися на 5 предметів, на 4 з них − обов’язково, адже випускники складають державну підсумкову атестацію (ДПА) у формі ЗНО з чотирьох предметів.
– Результати з цих чотирьох предметів за 12-бальною шкалою оцінювання будуть у додатку до свідоцтва про загальну середню освіту, а за 200-бальною − враховані при вступі у вузи. У разі відсутності випускника школи на ЗНО хоча б з одного із чотирьох предметів, що зараховуються як ДПА, випускник не отримає свідоцтво про загальну середню освіту. П’ятий предмет − це вже особиста справа випускника, − пояснює пані Наталія. − Український центр оцінювання якості освіти з цього предмету результатів у заклад не надсилає. Це додатковий, так би мовити, його вибирає дитина, бо, можливо, він знадобиться при вступі.
Яким предметам надали перевагу золотоніські випускники?
За словами Наталії Строкань, найпопулярніші предмети, які обрали випускники, це: українська мова та література (або предмет українська мова), історія України, математика та англійська мова.
Очільниця центру професійного розвитку педагогічних працівників зазначила, що усі 195 цьогорічних випускники складатимуть українську мову обов’язково, а літературу − за бажанням. Це інновація, адже минулого року, та й усі попередні, обов’язковим був предмет − українська мова і українська література. Але більшість хоче здавати і мову, і літературу. Далі за рейтингом йдуть математика, історія України, англійська мова. Найменше виявили бажання здавати географію, хімію, біологію і фізику.
Де проходитиме основне тестування?
У Золотоніській територіальній громаді вже визначено 4 пункти проходження основного ЗНО, що відбудеться у травні-червні. Це − гімназія ім. С. Д. Скляренка, зош №3 та №6 і коледж ветеринарної медицини.
– У Золотоноші здаватимуть ЗНО не тільки випускники Золотоніської громади, а й з інших регіонів Черкащини, у тому числі, випускники колишніх регіонів, − зауважила Наталія Строкань. − Комплектацію пунктів тестування робить Київський регіональний центр оцінювання якості освіти. Наше завдання – створити належні, безпечні умови для роботи пунктів тестування, підготувати персонал та організовано провести ЗНО. Кожен учасник отримує запрошення, в якому вказано місце проходження тестування з кожного предмета. Випускники Золотоніської територіальної громади зазвичай складають тести у наших закладах освіти, але з окремих предметів, наприклад, фізики та хімії, їдуть здебільшого в Черкаси.
Наразі у Київському регіональному центрі оцінювання якості освіти іде обробка документів і надсилання у навчальні заклади сертифікатів для участі у ЗНО, а вже адміністрація шкіл має їх видати випускникам. Сертифікат − це той документ, з яким учасник приходить разом із запрошенням та оригіналом паспорта для проходження ЗНО на пункт тестування. Запрошення отримують самостійно. Якщо якогось із цих документів не буде, людину позбавляють права здавати ЗНО.
Хочемо ще раз наголосити, що зовнішнє незалежне оцінювання є для випускників шкіл і державною підсумковою атестацією.