Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій». Повідомляє Золотоноша.сіті

Положення Закону, як повідомляє офіційний вебпортал парламенту України, врегульовують питання: припинення повноважень сільських, селищних, міських голів, сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, районних рад у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України; реорганізації сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, районних рад як юридичних осіб публічного права, у зв’язку зі змінами в адміністративно-територіальному устрої України; правонаступництва щодо майна, прав та обов’язків територіальних громад, території яких були включені до територій територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України та ряд інших питань. Відповіді на ці та інші питання дає начальник юридичного відділу Золотоніської міської ради Денис Сизько.

– Староста – нова посадова особа місцевого самоврядування, нова інституція, створена для того, щоб інтереси всіх жителів сіл в об’єднаних територіальних громадах були належним чином представлені. Щоб соціальні, побутові та інші потреби мешканців села були задоволені, а проблеми місцевого значення вирішувалися швидко, відкрито, зрозуміло.

– Староста – це виборча посада?

– Раніше старост обирали на виборах, як голів сіл та селищ. Але у зв’язку із внесенням змін до Закону України «Про місцеве самоврядування» тепер їх призначають депутати ОТГ за пропозицією голови громади.

– Де мешканці округу (населеного пункту) можуть зустрітися із старостою?

– Староста має робоче місце на території населеного пункту, на який поширюються його повноваження. Найімовірніше, це буде приміщення сільської ради, куди громадяни звикли приходити зі своїми проблемами чи питаннями. Він матиме чіткий графік роботи, зручний для жителів. Староста організовує заходи у селі, відслідковує проблеми громади та пропонує варіанти їх вирішення. Також відповідає за активізацію громади в ухваленні рішень, працює з місцевими громадськими об’єднаннями.

– Чи входить очільник міні-громади до гілки виконавчої влади?

– Так, староста є членом виконавчого комітету та працюватиме в ньому. Тобто, має голосувати на засіданнях виконкому, пропонувати свої проєкти та допомагати вирішувати проблеми жителів своєї міні-громади.

– Чи може староста брати участь у пленарних засіданнях міської ради?

– Так, староста бере участь у сесіях, може на них озвучити питання та проблеми. Ця посадова особа також бере участь у підготовці проєктів рішень ради, що стосуються майна або бюджету його округу. З цього приводу голова округу може подати пропозиції на депутатських комісіях.

– Які ще функції перебувають у межах повноважень старост?

– Староста може представляти інтереси жителів свого села, контролювати, як використовуються об’єкти комунальної власності, допомагати людям у підготовці документів, які вони подають до органів місцевого самоврядування, організовувати громадські зібрання і слухання.

– А яких можливостей цей посадовець позбавлений?

– Голова старостинського округу не може встановлювати тарифи; надавати житло; одноосібно вирішувати, що ремонтувати чи будувати в громаді; впливати на пенсії, зарплати, соціальні виплати; розподіляти бюджет громади на власний розсуд. Він не може ігнорувати рішення голови громади.

– Чи можуть громади надати старостам ширші повноваження?

– Староста має як визначені державою повноваження (прописані у законах «Про місцеве самоврядування в Україні», так і надані радою громади (наприклад, визначені у регламенті ради об’єднаної громади та у затвердженому радою положенні про старосту). Цей перелік не є вичерпним, бо у положенні про старост, які ухвалює рада громади, можуть бути виписані й інші повноваження старости.

– А чи можуть бути повноваження старости припинені достроково? У якому випадку?

– Повноваження старости припиняються достроково у разі особистої заяви до міської ради про складення ним повноважень старости; припинення громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України; набуття громадянства іншої держави; набрання законної сили обвинувального вироку суду щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим; у разі його смерті.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).