Із вересня в Україні розпочалося пілотне впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти. Сотня шкіл, двісті перших класів цього року випробовують нові методики навчання, які вже наступного року будуть використовуватись у всіх школах країни. У Черкаській області таких пілотних шкіл чотири і, що не може не радувати, дві з них у Золотоноші – спеціалізована школа інформаційних технологій №2 та гімназія ім. С.Д. Скляренка.

Яким чином гімназія потрапила до цього експерименту, як відбувається процес навчання і чи задоволенні вчителі й учні таким нововведенням далі у викладеному матеріалі.

Показати та розказати, як проходить навчальний процес, погодилась заступник директора з науково-методичної роботи Світлана Буряк. За її словами, не зважаючи на те, що цей експеримент стартує з вересня, вже тепер діти й вчителі зрозуміли, що головна цінність це партнерсько-демократичні стосунки одне з одним.

На моє запитання, як гімназія потрапила у сотню пілотних шкіл, Світлана Буряк розповіла, що на першому етапі, Міністерство освіти і науки оголосило відбір шкіл, які могли б взяти участь у проекті. Для цього необхідно було заповнити заявку, в якій директор школи або його заступник мав вказати окрім загальної інформації про заклад, ще й інформацію про пілотні класи, обґрунтувати участь у проекті, розповісти про досвід участі навчального закладу в інноваційних освітніх проектах з початкової освіти, у яких форматах обміну найкращими практиками з початкової освіти бере участь школа на регулярній основі, які інформаційно-комунікаційні технології використовуються у навчально-виховному процесі у початкових класах, чи застосовується інтегрований підхід в освітньому процесі. Окрім того необхідно було поінформувати і про освітнє середовище (чи є можливість мобільно використовувати меблі для організації роботи в малих групах у пілотних перших класах; наявність організаційної техніки та витратні матеріали до неї; яким чином залучаються батьки до освітнього процесу) та зазначити готовність до поширення кращих практик, оскільки пілотне впровадження нового Державного стандарту початкової загальної освіти передбачає тісну співпрацю з наставниками.

У разі відбору навчального закладу, обов`язково потрібно було поінформувати педагогічну раду, а також батьків дітей пілотних класів про майбутні зміни та отримати їхню згоду щодо участі у проекті.

Керівництво гімназії заповнило таку заявку і виконало усі вимоги і школа стала однією із чотирьох пілотних на Черкащині.

– Ми мали прогнозувати очікувані результати і промоніторити наші власні сили, чи зможуть наші вчителі опанувати це нове, чи здатен педагогічний колектив підтримати такі новації, – каже Світлана Буряк, – попередньо провели батьківські збори, проговорили про те, що передбачено Міністерством освіти і чи погодились вони б на такі нововведення. Бо завжди щось нове –  викликає якісь побоювання.

Тож для участі у проекті обрали 1-А клас Олени Уварової та 1-В Олени Пасенко. А в анкеті вказали, що гімназія була визначена, як кращий інноваційний заклад Черкащини, до цього освітяни школи працювали з експериментом «Шахова логіка» – у цьому також були перші в Черкаській області, вчителі-початківці писали свої авторські програми, навчальні посібники.

– Ми вже у кількох експериментах себе презентували з досить позитивного боку і доводили справу до логічного завершення, маємо результати й перемоги в олімпіадах, МАНах – розповідає Світлана Буряк. І додає, що серед очікуваних результатів прописували, що передбачається підвищення якості математичної, гуманітарної освіти початкових класів, тому що акцент зроблено саме на ігрову діяльність і творчий підхід; розвантаження інтелектуальної праці школярів, тому що у грі непомітно діти вчаться; позитивну мотивацію до навчання; інтегрований підхід до вивчення основ науки і радість успіху, партнерська взаємодія. Прописували й участь навчального закладу в експериментально-дослідницькій роботі.

Після подачі документів, у червні було повідомлено, що гімназія ввійшла в 100 шкіл, які відібрало міністерство. Ну і звичайно, в таких ситуаціях, представники Міністерства хотіли побачити на власні очі класи та вчителів. Тому до школи приїздила делегація із міністерства на чолі із Тетяною Запорожець –  координатором проекту «Нова українська школа» в Черкаській області та представники з області.

– Вони подивилися класи, що ми маємо, побачили, що ми не стояли на місці, а рухались вперед, брали участь в експериментах. Моніторили на скільки здатні реалізувати цей експериментальний проект, – зазначає Світлана Буряк.

Влітку вчителі-початківці пройшли навчання, тренінги і долучились до інноваційного проекту.

Суттєвою допомогою для експериментальних класів стало придбання за кошти міської ради унаочнення (музичні інструменти, глобуси, карти, метематичні магніти, терези, мікроскопи). Також у кожному класі є свій комп’ютер, ксерокс, відеопроектор. Міністерство ж повністю забезпечило навчально-дидактичними матеріалами (буквариками, зошитами з математики, письма та іншим).

Особливістю ж навчального процесу є те, що дітки сидять мікрогрупами по 6 учнів за здвинутими партами. На партах у них завжди є кольорові і прості олівці, якими пишуть і малюють на уроках.

Окрім звичних уроків, є й інтегрований курс «Я пізнаю світ», який поєднує різні освітні галузі – природознавчу, мистецьку, мовно-літературну, математичну, основи здоров’я та інші. У цьому зошиті-посібнику підбірка дуже цікавих завдань. Діти разом з вчителем опрацьовують їх усно і у ньому ж працюють письмово.

Як пояснюють самі вчителі-початківці, основною відмінністю процесу навчання є те, що діти по суті самі у мікрогрупах повинні віднаходити знання.

– Спершу думали, що це не реально навчити маленьких діток працювати у групі, але, як виявилось, це насправді можливо. Майже кожного дня відбуваються сюжетно-рольові ігри, діти роблять дуже багато досліджень, екскурсій. Завдяки інтегрованому курсу «Я пізнаю світ», тривалість якого 7 годин на тиждень, діти не помічаючи цього вчаться читати, рахувати, писати, порівнювати. Хоча для вчителів це й набагато тяжче, бо все ж таки новий пілотний проект, і все нове, однак ми адаптуємося і дітям краще, – говорить Олена Уварова.

Розпочинається кожен день із обов’язкової частини – ранкової зустрічі. Діти разом із вчителем сідають колом, вітаються, а далі йде групова робота. Цікавою є методика «крісло автора» – це коли діти разом із батьками за бажанням готують презентації або ж просто розповідають, де були, що бачили, ставлять найрізноманітніші запитання.

Олена Пасенко додає, що цьогорічні новації дають змогу вчителю більше розкритися, різноманітними формами подачі матеріалу вдається зацікавити дітей – іграми, творчістю, театралізацією.

Із плюсів для своєї роботи вчителі ж називають можливість самим ухвалювати навчальні плани.

За допомогою магнітних математичних конструкторних наборів діти з захопленням складають різноманітні фігури, музичними ж інструментами розвивають почуття ритму.

Загалом, як каже Світлана Буряк, вчителі можуть імпровізувати на уроці, адже бачать свій клас, знають потенціал своїх дітей, але настільки прекрасні інноваційні форми і діти вчаться завдяки інтеграції. Це цікаво і дітям, і вчителям. Для них певною мірою це є новинкою, але деякі моменти вони апробували раніше, тому що інноваційні всі у нас вчителі, як і усі освітяни міста. По суті, зараз первинний сумнів відходить, переважає цікавість, бажання рухатись вперед, бачити розвиток своїх дітей. Сенс оновлення програм ґрунтується на тому, щоб отримані учнями знання були максимально використані в майбутньому практичному житті. А ще молодші школярики переконалися, що у їхньому рідному класі панує демократія, цінується дружба, співпраця, бажання допомогти, командно-групова робота, коли кожен має право на свої думки та припущення, і хоча вони не завжди правильні, проте активність і бажання розвиватись – це важливо. Повсякденне навчання стає щодень новим, цікавим та успішним.

У спілкуванні з дітьми, вони розповіли, що з радістю щодня йдуть до школи, адже не бояться отримати поганої оцінки за домашнє завдання, бо його не задають взагалі, так само, як і не ставлять ніяких оцінок на уроках. Усі діти, без винятку, «молодці» і «розумники». Їм подобається усе, що відбувається в школі, усе, що вони роблять на уроках, адже вони дійсно пізнають для себе щось нове, діти мають неймовірну мотивацію до навчання – а чи не це головне?

Спеціалізована школа інформаційних технологій №2 також увійшла у сотню експериментальних навчальних закладів України. Як реалізовується Концепція Нової української школи та пілотування проекту Державного стандарту початкової освіти у цьому закладі найкраще продемонструє наступне відео.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).